To się mailem nie uda

Zaczęło się kontrowersyjnie, cyklem plakatów w Warszawie, o konstytucji bez Boga, in vitro i granicach w sztuce. - Nie uciekamy od palących problemów ale chcemy odpowiadać na pytania, które pojawiają się na styku wiary, nauki i kultury - mówi kardynał Kazimierz Nycz, zapowiadając kolejne debaty Dziedzińca Dialogu, który we Włoszech nazywany jest Dziedzińcem Pogan.

Dziedziniec Dialogu jest kontynuacją inicjatywy Benedykta XVI. Podobne wydarzenia miały miejsce na całym świecie. Pierwsza warszawska edycja Dziedzińca Dialogu odbyła się w 2013 roku. W kwietniu br. nastąpiło uroczyste otwarcie tegorocznego Dziedzińca Dialogu, w którym uczestniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, a dyskutowali m.in. Magdalena Środa, Marek Jurek, Adam Michnik, Andrzej Zoll oraz Jacek Hołówka.

7 października o 12.00 debatę "Bogowie…? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki" w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 poprowadzi Tomasz Rożek, publicysta "Gościa Niedzielnego". "Dziś granicę między wiarą a niewiarą coraz częściej testuje się w laboratoriach biologicznych. To właśnie w nich, na całym świecie nieustannie przesuwamy granice tego, co możliwe. Zaczęliśmy tworzyć fragmenty żywych komórek i całe organizmy, które nigdy nie zaistniały w procesie ewolucji. Pojawiają się już próby konstruowania hybryd zwierzęcoludzkich. O ile wielu fizyków otwarcie przyznaje się do wiary w Boga, o tyle większość biologów uważa się za niewierzących. To pośród nich coraz silniejszy staje się nurt „nowego ateizmu”, który zdobywa kolejnych zwolenników i przenika do kultury masowej. Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg-Stwórca?" - zastanawiają się organizatorzy debaty, w której wezmą udział m.in. filozof przyrody, prof. Gennaro Auletta Włoski, filozof i bioetyk s.prof. Barbara Chyrowicz SSpS, członek Papieskiej Akademii Nauk prof. Rafael Vicuña z Chile oraz genetycy: prof. Paweł Golik Genetyk i prof. Piotr Stępień.

Druga debata odbędzie się 7 października o godz. 18 w Muzeum Narodowym. W dyskusji "Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce” wezmą udział: Swietłana Aleksiejewicz - białoruska pisarka i dziennikarka, James MacMillan Szkocki - kompozytor i dyrygent, jeden z najsłynniejszych twórców współczesnej muzyki religijnej, Zbigniew Libera - polski artysta plastyk, autor instalacji, fotografik, performer, twórca projektu „Lego. Obóz koncentracyjny”, Joanna Szczepkowska - aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, były prezes Związku Artystów Scen Polskich oraz prof. Krzysztof Koehler - oeta, krytyk literacki oraz eseista, profesor UJ oraz UKSW, były dyrektor TVP Kultura.

Trzecia debata odbędzie się 8 października o 12 w Sali Kolumnowej Sejmu. Prof. Zbigniew Mikołejko - filozof i historyk religii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, prof. John Milbank - przedstawiciel radykalnej ortodoksji, teolog anglikański, filozof, wykładowca na University of Nottingham, prof. Jadwiga Staniszkis Polska - socjolog, autorka m. in. „Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem”, prof. Andrzej Rzepliński - prawnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz dr Michał Łuczewski - socjolog, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego będą zastanawiać się, jakie są granice świeckiego państwa i autonomii wspólnot religijnych.

Dziedzińcowi będą towarzyszyć także inne wydarzenia. Szczegóły na www.dziedziniecdialogu.pl.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..