Polsko-izraelska pisarka Halina Birenbaum, poetka i tłumaczka, doceniona za pracę na rzecz polsko-żydowskiego pojednania, otrzymała wyróżnienie "Zasłużona dla Warszawy".
- Wyróżnienie właściwie nie wiąże się z żadnymi korzyściami i dlatego jest wyróżnieniem najważniejszym, bo tylko honorującym to, co dana osoba zrobiła dla Warszawy, a dla nas, warszawiaków, jest to najważniejsze - podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły przyznającej wyróżnienie.
Dodała, że życie Birenbaum to "niezwykła biografia, z biografii takich ludzi składa się ta stara Warszawa". E. Malinowska-Grupińska zwróciła ponadto uwagę, że książki i opowiadania autorki opowiadające m.in. o życiu w getcie warszawskim w czasie wojny są bardzo cenne. - Póki ci ludzie żyją, póki mogą nam o tym mówić, jest bardzo ważne, żeby ich słuchać. Warszawa musi słuchać takich swoich obywateli, ludzi którzy tu żyli, którzy wracają i którzy kochają Warszawę - zaznaczyła.
Jacek Młynarski, przewodniczący Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych, które wnioskowało o wyróżnienie mówi, że Halina Birenbaum jest "niesamowitą postacią".
- W momencie, kiedy czyta się jej najbardziej znaną książkę "Nadzieja umiera ostatnia" trudno jest uwierzyć, że ktoś tak dużo mógł przeżyć i przede wszystkim, że pozostał przy życiu w tak ciężkich okolicznościach. Nie można zapominać o tym, że Halina jest pisarką, która przypomina losy polskich Żydów, która nie tylko w Polsce popularyzuje wiedzę na ten temat, ale przede wszystkim w Izraelu. Tam również popularyzacja tej wiedzy o Shoah, tego heroicznego wymiaru jest bardzo ważne - podkreśla.
J. Młynarski zwrócił uwagę, że Halina Birenbaum "niestrudzenie" pracuje na rzecz pojednania polsko-żydowskiego, na rzecz stosunków polsko-izraelskich, na rzecz porozumienia niezależnie od wyznania.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodziny oraz dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stola.
Halina Birenbaum (z domu Grynsztajn) urodziła się w Warszawie. Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna miała 10 lat. Przeżyła getto warszawskie, w obozie na Majdanku przebywała od maja do lipca 1943 roku, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe.
– Byłam tam. Tak strasznie byłam tam, uwięziona przez dwa lata, obca już samej sobie – mówiła w Oświęcimiu w czasie 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. – Niezliczoną ilość razy umierałam ze strachu, bólu, widoku mąk i konania innych więźniarek, moich sąsiadek, towarzyszek losu w tej grozie nie do opisania. Każda chwila była wiekiem oraz błagalnym pytaniem, czy jeszcze będzie następna – dodała. Podczas wojny straciła najbliższą rodzinę. Od 1947 roku mieszka w Izraelu.
W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Birenbaum tytuł Człowiek Pojednania. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a jej utwory były tłumaczone na kilka języków.
Jej najbardziej znaną książką jest "Nadzieja umiera ostatnia", w której autorka opowiada o swoich doświadczeniach z czasu II wojny światowej.
Wyróżnienie "Zasłużony dla Warszawy" nadawane jest od 2008 r. i przyznaje się je osobom fizycznym, obywatelom Polski i cudzoziemcom oraz jednostkom organizacyjnym wyróżniającym się działalnością na rzecz miasta, w szczególności w sferze społecznej, naukowej i edukacyjnej. Może być również przyznane z uwagi na indywidualne czyny ratujące życie i zdrowie ludzi.