Nowy numer 24/2018 Archiwum

Belgijska para królewska z wizytą w Polsce

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego było ostatnim punktem trzydniowej wizyty w Polsce belgijskiej pary królewskiej. Po muzeum oprowadził gości dyrektor Jan Ołdakowski. Towarzyszył im prezydent z małżonką.

Królewska para przyjechała do Polski we wtorek z rewizytą. W 2012 r. bowiem w Belgii oficjalną wizytę złożył prezydent Bronisław Komorowski - spotkał się wówczas z rodzicami obecnego króla - królem Albertem II i królową Paolą. Król Filip tron objął w lipcu 2013 r. po abdykacji swego ojca Alberta II, która podyktowana była jego zaawansowanym wiekiem i stan zdrowia.

Król w Belgii sprawuje nie tylko funkcje reprezentacyjne. Musi interweniować w przypadku problemów z powołaniem nowego rządu. Król podpisuje także nowe ustawy, wraz z rządem jest częścią egzekutywy oraz naczelnym dowódcą armii. Może powoływać i odwoływać ministrów oraz ułaskawiać przestępców.

- Wizyta króla Belgów w Polsce jest potwierdzeniem bardzo dobrych stosunków dwustronnych - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego obiadu wydanego na cześć belgijskiej pary królewskiej we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent zauważył, że Belgia jest istotnym partnerem handlowym Polski oraz, że w ostatnich latach nastąpiła intensyfikacja stosunków gospodarczych między Polską i Belgią. Jak dodał, coraz więcej polskich firm jest gotowych do wejścia na rynek belgijski.

Belgijska para królewska odwiedziła wcześniej we wtorek budynek Warsaw Spire. Ten niemalże ukończony wieżowiec, położony przy pl. Europejskim, to największa obecnie belgijska inwestycja w Polsce oraz największy biurowiec w Europie Środkowo-Wschodniej.

Filip i Matylda spotkali się tam z przedstawicielami belgijskich firm i instytucji, obejrzeli wystawę fotografii poświęconych inwestycjom działających w Polsce przedsiębiorstw z Belgii.

W środę król Filip spotkał się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie i stosunkach polsko-belgijskich.

W rozmowie z królem Belgów pojawił się też temat swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej oraz zapobiegania wyłudzeniom świadczeń socjalnych, do których czasem dochodzi w krajach unijnych. Borusewicz poinformował, że króla interesowała też zakończona we wtorek trzydniowa wizyta marszałka Senatu w Iranie.

Królowa Belgów Matylda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziły w środę warszawskie liceum im. Goethego, gdzie wzięły udział w uroczystościach szkolnych oraz zaprzysiężeniu klas pierwszych.

W uroczystości wzięli udział także burmistrz warszawskiej dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński oraz minister-prezydent Niemieckojęzycznej Wspólnoty Belgii Olivier Paasch. Pierwsza dama oraz królowa Belgów wpisały się również do szkolnej księgi pamiątkowej.

W czwartek, w trzecim dniu oficjalnej wizyty w Polsce, Król Filip i Królowa Matylda wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i małżonką, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

« 1 »

Zobacz także

 • Ryszard
  15.10.2015 16:59
  A w mainstreamowych mediach na ten temat głucho...
 • JAQ
  16.10.2015 12:10
  "Król w Belgii sprawuje nie tylko funkcje reprezentacyjne. Musi interweniować w przypadku problemów z powołaniem nowego rządu. Król podpisuje także nowe ustawy, wraz z rządem jest częścią egzekutywy oraz naczelnym dowódcą armii. Może powoływać i odwoływać ministrów oraz ułaskawiać przestępców." To połowa informacji. Artykuł 96 Konstytucji z 1831 gwarantuje że rząd składa dymisję na ręce Króla, jeśli Izba Reprezentantów bezwzględną większością głosów swych członków uchwali wotum nieufności proponując Królowi nominację nowego premiera, albo też złoży Królowi propozycję mianowania nowego premiera w terminie 3 dni po odmowie udzielenia wotum zaufania. Ministrowie ponoszą odpowiedzialność przed Izbą Reprezentantów (art. 101) a żaden ustny ani pisemny rozkaz Króla nie może uwolnić ministra od odpowiedzialności (art. 102). Dla ważności aktów Króla wymagana jest kontrasygnata ministra, który tym samym przyjmuje na siebie odpowiedzialność za ten akt (art. 106). Król wydaje rozporządzenia i postanowienia niezbędne do wykonania ustaw, nie może jednak zawieszać ustaw, ani kogokolwiek uwolnić od obowiązku ich wykonania (art. 108). Ma prawo darować lub zredukować karę orzeczoną przez sąd, z wyjątkiem wyroków dotyczących ministrów; może stosować prawo łaski wobec ministra tylko na wniosek Izby Reprezentantów. Itd. czyli panuje a nie rządzi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma