W Dzień Edukacji Narodowej do Panteonu Wielkich Polaków zostały wprowadzone relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Uroczystej Mszy św. w dolnym świątyni Bożej Opatrzności przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W pierwszych słowach homilii kardynał zwrócił uwagę, że św. Urszula Ledóchowska jest pierwszą kobietą, której szczątki zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków.
- Ta święta jest niezwykle ważna i ceniona przede wszystkim ze względu na charyzmat, jakim obdarzył ją Bóg - niepokoju, szukania człowieka i przyprowadzania go do Boga - mówił. I dodał, że charyzmat ten jest ponadczasowy, gdyż realizuje troskę o wychowanie młodego pokolenia.
Wspominając biografię świętej, kaznodzieja przyrównał jej powołanie do historii Abrahama, który musiał porzucić ziemską stabilizację i wyjść do ziemi, którą wskazał mu Bóg.
- Nie inaczej było w życiu św. Urszuli. Bóg przyszedł do jej rodziny, sławnej, wielkiej, ustabilizowanej w Austrii i zakorzenionej później w Polsce, i powiedział: "Wyjdź, zostaw to wszystko, mimo że jest ci tak dobrze, i idź szukać ludzi dla Boga”. Jej droga życia zakonnego wiodła przez Rosję, Skandynawię, Szwecję, Finlandię, Danię i Polskę, gdzie dała początek nowemu zgromadzeniu - wymieniał.
Dlatego - dodał kard. Nycz - wszyscy przez wieki, którzy szli drogą Abrahama, drogą Jezusa i Góry Błogosławieństw, osiągali świętość, a niektórych z nich Kościół wynosi na ołtarze, dając ich za przykład i wzór. Tak było w życiu Urszuli.
Kaznodzieja przypomniał, że do Panteonu Wielkich Polaków sprowadzane są nie tylko szczątki wielkich zasłużonych dla ojczyzny, ale także osób, które Kościół ogłosił świętymi.
Kard. Kazimierz Nycz modlił się przed relikwiami św. Urszuli Agata Ślusarczyk /Foto Gość - Św. Urszula wiedziała, czym dla świata i Kościoła jest troska o młode pokolenie, dlatego ukształtowała swoje zgromadzenie, by służyło przede wszystkim młodym. W swojej pracy apostolskiej urzekała uśmiechem, mądrością i starannym wykształceniem oraz pozytywnym podejściem do młodych. Drugi rys jej drogi do świętości, często zapominany, to wielki patriotyzm i miłość do ojczyzny - mówił kaznodzieja.
Kard. Nycz podkreślił, że zarówno wymiar troski o wychowanie, jak i wymiar patriotyczny są niezwykle ważne i wciąż aktualne. - Dlatego wszyscy, którzy będą tu przychodzić i modlić się przed relikwiami świętej, będą mogli czerpać wzór i przykład z takich postaci i postaw, jakie reprezentują święci i błogosławieni tu wprowadzani, a wśród nich św. Urszula - mówił.
Kończąc homilię, zaapelował o modlitwę za wszystkie dzieła urszulańskie.
W liturgii uczestniczyły siostry urszulanki, rodzina św. Urszuli, wiceprezydent Sieradza oraz m.in. delegacje przedszkolne i instytucje wychowawcze, którym patronuje św. Urszula.
Po Mszy św. relikwiarz autorstwa Gustawa Zemły ze szczątkami świętej został zainstalowany w Panteonie Wielkich Polaków. Relikwiarze otrzymały także parafie św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie i św. Józefa w Środzie Wielkopolskiej.
Wybierając 14 października, Dzień Edukacji Narodowej, na datę uroczystości wprowadzenia relikwii, zgromadzenie chciało podkreślić niezastąpioną rolę, jaką dla teraźniejszości i przyszłości Polski mają do odegrania pedagodzy, a także dać wzór, z którego mogą czerpać w swojej pracy z młodzieżą.
Eucharystię poprzedziły koncert poetycko-muzyczny w hołdzie św. Urszuli, wykład prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht "Święta Urszula Ledóchowska - uśmiechnięta patronka wychowania do trudnych czasów”. Rozstrzygnięty został także ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki dla dzieci - "Bądźmy niby pióro w ręku Boga”.