Nowy numer 44/2020 Archiwum

Krzyż jak relikwie Jana Pawła II

Drugi dzień peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży zwieńczyła adoracja w kościele Św. Anny.

W niedzielę krzyż i ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani odwiedziły kościół oo. kapucynów na Miodowej, cerkiew oo. bazylianów, katedrę WP i świątynię oo. paulinów. Wieczorem dotarły do Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w św. Annie.

- Wraz ze 150 wolontariuszami odebrałem z Lublina symbole ŚDM. To papież podarował je młodym: krzyż w 1984 r. na zakończenie Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia, a ikonę Wybawicielki Ludu Rzymskiego na diecezjalnym dniu młodzieży w 2003 r. Teraz to jest wasza własność - mówił do młodzieży rozpoczynając spotkanie ks. Tomasz Zaperty, koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej.

Zapowiedział, że do stolicy w 2016 r. przyjedzie ponad 30 tys. ludzi z całego świata. Zauważył, że symbole ŚDM dotykał sam Jan Paweł II. - To są w pewnym sensie jego relikwie. Krzyż to znak, iż Bóg ukochał nas do końca, a ikona przypomina, że Maryja została nam dana jako pomoc. Wpatrujcie się w nie. Zapraszam, by podejść, dotknąć je i ucałować - zachęcał ks. Zaperty.

Życząc przybyłym, by w czasie nocy adoracji "doświadczyli działania Boga, który żyje, zmartwychwstał i jest wśród nas” zapraszał do modlitwy. - Módlcie się za młodzież archidiecezji, za rodziny, które będą gościły młodych z całego świata, za organizatorów ŚDM oraz za młodzież pogubioną i skrzywdzoną, która często schodzi z właściwej drogi, by w ten sposób zwrócić na siebie uwagę - proponował ks. Zaperty.

Spotkanie przy znakach ŚDM rozpoczęło się Różańcem prowadzonym przez wolontariuszy. Odbyła się też modlitwa za ofiary handlu ludźmi, prowadzona przez Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Handlu Ludźmi, Wspólnotę Przymierze Miłosierdzia oraz zespół Brighter Day. Czuwanie do północy poprowadziła akademicka wspólnotę Odnowy w Duchu św. "Oblubienica”.

W poniedziałek krzyż i ikona maryjna wyruszą do kościoła Narodzenia NMP, odwiedzą klasztor ss. urszulanek i szarytek na Powiślu, będą w bazylice św. Krzyża i na pl. Piłsudskiego. Czuwanie nocne zaś odbędzie się w kościele Najświętszego Zbawiciela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama