Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dom Arcybiskupów otwiera podwoje

Po raz drugi w tym roku będzie można zwiedzić siedzibę metropolity warszawskiego.

Z okazji 59. rocznicy uwolnienia z więzienia i powrotu do stolicy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, drugi raz w tym roku będzie można zobaczyć wnętrze siedziby metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, przy ul. Miodowej 17/19. Zwiedzający zaproszeni są 28 października w godzinach 15.30-18.

O historii pałacu i jego mieszkańców opowiadać będą, jak co roku, przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Goście będą oprowadzani po wnętrzach w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Trasa zwiedzania będzie wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, a następnie przez prywatny gabinet Prymasa i jego kaplicę.

A jeśli pogoda pozwoli, dodatkową atrakcją będzie można wejść do unikalnego ogrodu prymasowskiego, w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym.

Chętni wejdą na balkon, z którego uwolniony z trzyletniego uwięzienia Prymas witał mieszkańców stolicy właśnie 28 października 1956 roku. Można będzie stanąć za biurkiem gabinetu, gdzie Stefan Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację.

Zwiedzający będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki posługi kapłańskiej, rządów biskupich czy prymasowania kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego dla stolicy miejsca.

Pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zapewniają, że dołożą starań, by zapoznawać z Domem Arcybiskupów ciekawie i obszernie. Miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych historii, o których chętnie opowiedzą odwiedzającym.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama