GN 2/2021 Archiwum

Warszawskie seminarium w czołówce

Drugie w Polsce pod względem liczby kleryków i czwarte co do liczby nowo przyjętych na I rok.

W Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie przygotowuje się do kapłaństwa 114 alumnów. Więcej jest jedynie kleryków w seminarium duchownym w Tarnowie – 190, które od lat należy do najbardziej "obleganych" nie tylko w Polsce. Ogółem w diecezjalnych seminariach duchownych w Polsce przygotowuje się obecnie do kapłaństwa 2 673 alumnów.

W Warszawie na I rok zostało przyjętych 17 kandydatów (w ubiegłym roku było ich 26), podobnie jak w Kielcach. W skali ogólnopolskiej sytuuje to seminarium przy Krakowskim Przedmieściu na czwartym miejscu. Najwięcej, bo 31 kandydatów rozpoczęło drogę ku kapłaństwu w seminariach duchownych w Tarnowie i Katowicach, po 20 w Przemyślu i Pelplinie, po 18 w Gdańsku i Lublinie.

W Warszawie mieści się również Archidiecezjalne Seminarium Misyjne "Redemptoris Mater", które przygotowuje kapłanów dla ekip ewangelizacyjnych Drogi Neokatechumenalnej. Przez pierwsze lata po święceniach posługują oni w archidiecezji warszawskiej.

Obecnie w "Redemptoris Mater", które swoją siedzibę ma na Młocinach, przygotowuje się do kapłaństwa 45 alumnów, w tym 10 rozpoczęło I rok formacji.

Oba seminaria są afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, dlatego seminarzyści po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych i obronie magisteriów zdobywają dyplomy tej uczelni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama