Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zaduszki w archikatedrze

Za zmarłych arcybiskupów, biskupów i księży z Archidiecezji Warszawskiej 2 listopada zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Tego dnia będzie można odwiedzić krypty, w których spoczywają. Zapraszamy wiernych.

We Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza weźmie udział Kapituła Metropolitalna z jej nowym dziekanem ks. prałatem Krzysztofem Pawliną oraz mieszkańcy stolicy. Kardynał poprowadzi procesję z modlitwami za zmarłych do odnowionych krypt arcybiskupów warszawskich.

Spoczywają w nich m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp (1929-2013). św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-95) oraz arcybiskupi: Antoni Melchior Fijałkowski (1778-1861) i Wincenty Teofil Popiel (1825-1912).

Ponadto w archikatedrze, w poświęconych im kaplicach, spoczywają też prymasi Polski: kard. August Hlond (1881-1948) oraz kard. Stefan Wyszyński (1901-1981). Kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w archikatedrze.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli. W podziemnych kryptach spoczywają m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama