Czterech seminarzystów Redemptoris Mater przyjęło w archikatedrze św. Jana Chrzcielna strój duchowny. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Zwracając się do nowo wyświęconych diakonów, metropolita warszawski przypomniał słowa, które wielokrotnie pojawiały się w obrzędzie święceń o tym, że Chrystus nie przyszedł po to, by Mu służono, ale żeby służyć. - Wszyscy, którzy chcą Go naśladować, a zwłaszcza diakoni i prezbiterzy, te słowa muszą wziąć do serca. Bo może jest tak, że liturgia kilkakrotnie je powtarza, żeby żadne okoliczności i sytuacja życiowa nie sprawiła, żebyśmy o tej służbie zapomnieli - mam na myśli służbę Kościołowi powszechnemu - powiedział kardynał.
Metropolita warszawski zaznaczył, że diakonii seminarium misyjnego "w sposób szczególny są otwarci na misyjność całego Kościoła, wszystkich jego członków i wszystkich tych, do których trzeba iść z Ewangelią na wszystkich kontynentach świata”. - Ta misyjność została potwierdzona w tym roku szczególnie, ponieważ zostało przyjętych do seminarium Redepmtoris Mater kilku kandydatów, którzy się decydują już w tym momencie przygotowywać do tego by być diakonem i prezbiterem w Kościele w Chinach - kontynuował.
Kard. Nycz wskazał także na kontekst tegorocznych święceń diakonatu - rozpoczynający się w grudniu Rok Miłosierdzia. - Ta służba musi polegać na tym, by samemu otwierać swoje serca na Miłosierdzie Boga, głosić Je ludziom i do tego Miłosierdzia prowadzić w sakramentach świętych, zwłaszcza w sakramencie pokuty - powiedział.
Kontekstem święceń są także przygotowania do Światowych Dzień Młodzieży. - Otwórzcie się całym sercem i całym seminarium na to przygotowanie duchowe młodych, ale i nas - powiedział. Zachęcił także pozostałe seminaria do przygotowywania się do tego wydarzenia, by pomóc młodym przeżyć to wielkie spotkanie Kościoła.
Archidiecezjalne Seminarium Misyjne "Redemptoris Mater" w Warszawie zostało erygowane przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski 10 czerwca 1990 roku. Było ono wtedy piątym tego typu seminarium na świecie, a pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Od czasu powołania seminarium ukończyło je 122 prezbiterów, z których 80 pracuje na misjach.