Nowy numer 42/2020 Archiwum

Parafie całe dla rodzin

Aktywna współpraca ze świeckimi, duszpasterstwo rodzin, troska o młodzież oraz poszerzenie działalności charytatywnej to priorytety duszpasterskie w diecezji warszawsko-praskiej.

Mówił o tym abp Henryk Hoser na dorocznym spotkaniu księży proboszczów w Kurii. Omawiano nowy rok pracy duszpasterskiej, m.in. stan przygotowań do ŚDM, obchody Roku Świętego Miłosierdzia i peregrynacji po diecezji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się w roku 2017. 

Wskazując kierunki działań duszpasterskich na poziomie parafii na najbliższe lata, abp Hoser przyznał, że konieczna jest aktywniejsza współpraca z ludźmi świeckimi. - Trzeba zatroszczyć się o ich formację tak, aby stawali się podmiotem ewangelizacji, a nie - jak to jest dotychczas - jej przedmiotem. Ich zaangażowanie w życie Kościoła jest ogromnym wsparciem dla samych pasterzy - zauważył biskup warszawsko-praski.

Przypomniał przy tym słowa Jana Pawła II, który pisał, że „świeccy uzupełniają to, czego nie dostaje ich braciom kapłanom i pokrzepiają ducha zarówno pasterzy, jak i reszty wiernego ludu. Co więcej, pociągają do Boga ludzi trzymających się z dala od Kościoła. Oddają również na jego usługi swoją wiedzę fachową, usprawniają tym pracę duszpasterską”.

Arcybiskup zaapelował do księży proboszczów o zdynamizowanie działania Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Jako priorytet mówca wskazał również duszpasterstwo rodzin, które - jak stwierdził - już na poziomie parafii musi być odpowiednio prowadzone.

- Nie można go ograniczać tylko do przygotowania do małżeństwa. Nie można go również pozostawiać różnego rodzaju ruchom i wspólnotom katolickim, których charyzmatem jest zaangażowanie na rzecz rodziny, jak chociażby Kościół Domowy, będący gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. To ma stanowić centrum zainteresowania każdej parafii w diecezji warszawsko-praskiej - tłumaczył abp Hoser.

Zaapelował przy tym o rozwój działania nowo otwieranych Ośrodków Formacji Rodziny, które powinny działać przez cały tydzień, w godzinach odpowiadających ludziom, którzy pracują zawodowo.

Abp Hoser przypomniał również o konieczności pomagania najbiedniejszym.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama