Centrum Nauki Kopernik skończyło pięć lat. Rocznicę uczczono kosmiczną wystawą w Planetarium.
Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie Patrz: Ziemia w planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie. Tu nauczymy się prognozować pogodę i czytać dane satelitarne. Poznajemy satelity i odbiorniki satelitarne (takie urządzenie można samodzielnie wykonać w domu!). Zaglądamy do wnętrza silnika rakietowego, obserwujemy Słońce i najbliższe planety. Na koniec możemy dotknąć Kosmosu, podziwiając kolekcję meteorytów.
- W ciągu pięciu lat istnienia "Kopernika" wydarzyło się na świecie wiele rzeczy, na które nauka musi znaleźć adekwatną odpowiedź. Jestem pewien, że takim wydarzeniem było rozpoczęcie międzygwiezdnej podróży przez sondę Voyager w 2013 r. Marzymy o spotkaniu obcych, tymczasem już możemy badać materię nam obcą, nie pochodzącą z naszego układu słonecznego. Opuszczenie przez ludzkość Układu Słonecznego jest czymś epokowym - mówił prof. Łukasz Turski z Centrum Nauki "Kopernik", otwierając nową wystawę. - A ponieważ jesteśmy niemal w przeddzień premiery nowej części "Gwiezdnych wojen", to powiem: "Niech moc będzie z wami" - zażartował.
Jak przystało na kosmiczną wystawę, wstęgę przeciął kosmiczny łazik, sterowany przez dyrektora CNK, Roberta Firmhofera.
"Patrz: Ziemia" to 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Całość podzielona jest na 2 części. Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Wielu rzeczy nie widać z naszej ziemskiej perspektywy. By je dostrzec, trzeba spojrzeć z góry. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię „oczami” różnych satelitów. W ten sposób sprawdza się stan atmosfery i oceanów, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasów, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin.
Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd kosmonauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatów przybliża pracę osób pozyskujących i analizujących dane satelitarne.
Wystawę można zwiedzać za darmo.