Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Noc Wolności, czyli bal patriotów

Balem "Noc Wolności" świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W przededniu Święta Niepodległości odbył się piąty z kolei bal charytatywny o nazwie: Noc Wolności. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest katolicki przedsiębiorca – Maciej Gnyszka. Pomysł na uczczenie tego święta w formie eleganckiego balu połączonego ze zbiórką charytatywną zaczerpnął on od polskiej arystokracji z kręgu Hotelu Lambert, która w ten sposób wspierała polskie sieroty i powstańców.

Na bal zostali zaproszeni aktorzy, pisarze, przedsiębiorcy, naukowcy, dziennikarze, lekarze i prawnicy. Spotkali się by razem świętować i dać świadectwo, jak można być dumnym z bycia Polakiem.

- Bardzo cieszy mnie coraz większe zainteresowanie Nocą Wolności. W tym roku bawi się 250 osób. To znak, że Polacy są dumni ze swego pochodzenia, że chcą powracać do pięknej tradycji bali patriotycznych. To także swoiste świadectwo i odczarowanie wizerunku patrioty – tłumaczy Maciej Gnyszka. – Patriotyzm po prostu staje się modny. Przestaje kojarzyć się z faszyzmem lub innymi negatywnymi określeniami.  Mam nadzieję, że w następnych latach będzie nas jeszcze więcej, będziemy obecni w innych miastach, będą nas nie setki, ale tysiące i … przywrócimy dumę z bycia Polakiem.

Tegorocznymi gośćmi honorowymi byli m. in.: prof. Andrzej Zybertowicz, Przemysław Babiarz, Rafał Ziemkiewicz i Jerzy Zalewski. Program obfitował w liczne atrakcje m. in. koncert skrzypcowy, aukcje charytatywne (m. in. wylicytowano wisior i spinki do mankietów ofiarowane przez parę prezydencką), wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz tańce rozpoczęte uroczystym polonezem.

- Można powiedzieć, że na tym balu każdy czuje się jak u siebie – opowiada Przemysław Babiarz. –  Łączy nas ta sama wartość, czyli patriotyzm rozumiany jako umiłowanie Polski  w  której żyjemy, a także jako spuścizny tradycji, historii, czy kultury. Biorę udział w tym wydarzeniu drugi raz i mam nadzieję, że ten bal będzie się rozrastał na całą Polskę. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL