Nowy numer 43/2020 Archiwum

Praktyk miłosierdzia

Na Ursynowie obchodzono Dni Edmundowe.

W 201. rocznicę urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie rozpoczęły się Dni Edmundowe pod hasłem: „Cała nadzieja w nieprzebranym Miłosierdziu Bożym”.

- Edmund Bojanowski pobudza nas do refleksji sercem, refleksji umysłem i refleksji wynikającej z naszej wiary, tak byśmy podejmowali decyzje kierując się logiką miłosierdzia i błogosławieństw - wyjaśniał ks. Adam Zelga, proboszcz parafii bł. E. Bojanowskiego, rozpoczynając 14 listopada Dni Edmundowe. Przypomniał, że błogosławiony nie szukał uzasadnienia swoich decyzji w racjach rozumowych, ale inspiracji w Ewangelii. - W opresyjnych Prusach łatwego życia nie miał. Mógł wylądować w więzieniu. Świat oficjalnie był wrogi jego działaniom. Zaczął od pomocy chorym i sierotom. Gdy w 1849 r. wybuchła epidemia cholery, to, jako szlachcic i ziemianin, chodził do zarażonych. Mył ich, wzywał lekarza, dawał lekarstwa, a jak trzeba było, zapraszał księdza. To była jego odpowiedź na zaistniałą sytuację – wyjaśniał duchowny.

Praktyk miłosierdzia   Monologi "Rzecz o serdecznie dobrym człowieku" autorstwa Katarzyny Łęckiej, czytał Jerzy Zelnik. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Pierwszy dzień obchodów 201. rocznicy urodzin bł. E. Bojanowskiego, świeckiego założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, miłośnika dzieci, opiekuna sierot i wychowawcy młodzieży, poświęcony był najmłodszym. Przedszkolaki, ministranci, schola, harcerze, zuchy i uczniowie od rana adorowali Najświętszy Sakrament. Wieczorem, rozpoczynając 40-godzinne nabożeństwo, przed ikoną błogosławionego modlili się za nie rodzice i dziadkowie.

Na niedzielę zaplanowano m.in. adorację Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo eucharystyczne z tekstami bł. Bojanowskiego, a w ramach kina parafialnego reportaż i retransmisję widowiska „Przygotuj się na miłość”, którego premiera miała miejsce w czerwcu br. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Malta. Muzykę specjalnie na tę okazję skomponował Robert Janson. Na scenie wystąpili: Kuba Badach, Viola Brzezińska, Marek Kaliszuk oraz Jerzy Zelnik.

Obchody urodzin patrona parafii zakończą się 16 listopada. - Odbędzie się koncert pieśni Edmundowych. Elżbieta Adamczyk zaśpiewa, Sebastian Adamczyk zagra na organach, a  fragmenty „Dziennika” bł. Bojanowskiego odczyta Grzegorz Polak. Odmówimy też litanię do patrona parafii - zapraszał ks. Zelga.

W tym roku  Dni Edmundowe skupione są wokół tematu miłosierdzia. Przygotowują tym samym do ogłoszonego przez Franciszka i zaczynającego się w Kościele 8 grudnia Roku Miłosierdzia. W zeszłym roku Kościół w Polsce uczcił okrągłą rocznicę urodzin bł. Edmunda obchodami roku jemu poświęconego.

Organizatorami tegorocznej rocznicy urodzin są parafia bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie i Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama