Nowy numer 4/2021 Archiwum

Abp Hoser: Człowiek to nie GMO

- Niezbędna jest ochrona ludzkiego genomu - apeluje abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych, i zapowiada wydanie dokumentu na ten temat.

W czasie posiedzenia Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy KEP rozmawiano o niebezpieczeństwie nadużyć eugenicznych i kwestii niepłodności małżeńskiej.

Eksperci zwrócili uwagę, że genom człowieka, będący jednym największych dziedzictw ludzkości, nie podlega dziś w Polsce odpowiedniej ochronie prawnej. W związku tym przygotowują specjalny dokument, który pojawi się jeszcze przed końcem bieżącego roku. - Tam, gdzie nie ma właściwego prawodawstwa i skutecznego jego egzekwowania, zawsze może dochodzić do nadużyć. Dlatego obecny brak ochrony prawnej genomu jest otwartą furtką do kontynuowania i rozwijania różnego rodzaju nadużyć - ostrzega abp Hoser.

Zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwo ingerowania w ludzki genom. - Nadużycia eugeniczne mogą przełożyć się na życie następnych pokoleń. Ingerencje genetyczne mogą mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny - powiedział bp Hoser.

Jego zdaniem, do pewnych plusów można zaliczyć sytuacje, w której inżynieria genetyczna pozwala usunąć choroby natury genetycznej bez naruszania integralności człowieka i jego życia. Z drugiej zaś strony niebezpieczne jest wykorzystywanie genetyki do uzyskania jakiś konkretnych cech człowieka na zamówienie, np. koloru oczu czy innych cech fizycznych bądź intelektualnych. Abp Hoser podkreślił, że człowiek nie może być „organizmem genetycznie modyfikowanym”.

Eksperci zajęli się również zagadnieniem niepłodności małżeńskiej. Zwrócono uwagę, że u jej podstaw leżą zarówno przyczyny behawioralne, a więc ludzkie zachowania, jak i przyczyny psychiczne. - Niepłodność nie jest w istocie chorobą (jednostką nozologiczną), ale zespołem będącym wynikiem szerokiej gamy różnych chorób i zaburzeń. W związku z tym właściwe jej leczenie polega na odpowiednim zdiagnozowaniu konkretnej jednostki chorobowej i jej wyleczenie, co może zaowocować przywróceniem płodności - powiedział abp Hoser. Zapowiedział jednocześnie, że również w tej kwestii Zespół ds. Bioetycznych KEP wydany w najbliższym miesiącu właściwy dokument.

W czasie obrad rozmawiano również na temat ustaw poświęconych zagadnieniom bioetycznym. - Istnieje konieczność takiej korekty tych ustaw, aby miały na uwadze integralne dobro osoby ludzkiej - podkreślił abp Hoser.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama