Nowy numer 33/2018 Archiwum

NATO promuje legenda

Symbol naszego miasta będzie towarzyszył obradom NATO w lipcu przyszłego roku. Wszyscy poznają legendarną syrenkę.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odsłonili w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli logo szczytu NATO, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku w Warszawie.

Podczas ceremonii odsłonięcia logo minister Witold Waszczykowski powiedział, że jego symbolika sięga antycznej Nike, przez rzymską Wiktorię, aż do uosobienia bohaterskiej Warszawy.

- Szczyt w Warszawie jest szczególnym wydarzeniem dla Polski. Odbędzie się w mieście, które dało nazwę wojskowemu paktowi z czasów zimnej wojny ustanowionemu w 1955 roku, który na blisko cztery dekady stał się głównym przeciwnikiem Sojuszu.  Ugoszczenie NATO w Warszawie 60 lat później ma symboliczne znaczenie. To będzie pierwsze od Szczytu w Bukareszcie (2008 r.) spotkanie sojuszników w państwie wschodniej flanki NATO - mówił dzisiaj w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji.

- Szczyt powinien być kamieniem milowym politycznego i wojskowego dostosowania Sojuszu w dłuższej perspektywie - ocenił minister Waszczykowski. Zaapelował o solidarność, wspólną odpowiedzialność i równy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich członków sojuszu. - Dzięki temu będziemy mogli zapisać nową kartę w naszej wspólnej historii.

  Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że syrenka znajdująca się w logo, jest obecnie symbolem wielkiego miasta, które ma ponad 600 lat. 

Legenda głosi, że po tym jak została uratowana przez rybaka, uzbrojona w miecz i tarczę, stanęła gotowa do obrony miasta i jego mieszkańców. Dokładnie tak jak teraz NATO, które jest gotowe chronić Polaków.

Sekretarz Generalny NATO wyraził też nadzieję na owocne rozmowy w Warszawie w lipcu przyszłego roku.

8 i 9 lipca 2016 r. do Warszawy przyjadą szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony 28 państw sojuszników NATO i krajów partnerskich. Łącznie 2,5 tysiąca delegatów, a także blisko 1500 dziennikarzy.

O wyzwaniach politycznych i obronnych stojących przed Szczytem NATO w Warszawie minister Waszczykowski rozmawiał dzisiaj m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz z gen. Philipem Breedlovem, naczelnym dowódcą Sił NATO w Europie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma