Nowy numer 21/2018 Archiwum

Początek Roku Miłosierdzia

W Warszawie zainaugurują go przyszli misjonarze oraz aresztanci.

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia uroczystościami w Watykanie i otwarciem Świętych Drzwi w bazylice św. Piotra. Papieski gest symbolizuje otwarcie skarbca Kościoła, z którego w tym szczególnym roku Bóg chce szczodrze udzielać nam łask.

Zanim biskupi w III Niedzielę Adwentu powtórzą go w swoich diecezjach, w Warszawie już 8 grudnia rozpoczną się wydarzenia roku jubileuszowego. Kardynał Kazimierz Nycz wczesnym popołudniem zaniesie orędzie Roku Miłosierdzia do osadzonych w Areszcie Śledczym na Służewie. Z kolei abp Henryk Hoser będzie przewodniczył wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze, podczas której aktu zawierzenia Bożemu miłosierdziu dokonają przyszli misjonarze, uczestnicy kursu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W sobotę 12 grudnia w praskiej bazylice abp Hoser wraz z diecezjalnym duchowieństwem zawierzy całą diecezję Bożemu miłosierdziu. Na uroczystość przybędą proboszczowie i przedstawiciele pozostałych 35 kościołów stacyjnych, wyznaczonych jako miejsca szczególnych łask i odpustów, które można uzyskać w Roku Miłosierdzia. Przywiozą ze sobą wizerunki Jezusa Miłosiernego, które - poświęcone - powrócą do świątyń wraz z tabliczkami informującymi o Roku Miłosierdzia.

Po raz pierwszy w historii Kościoła i jubileuszy, z woli ojca świętego, Drzwi Święte zostaną otwarte nie tylko w papieskich bazylikach rzymskich, ale i w kościołach katedralnych oraz niektórych konkatedrach i sanktuariach na całym świecie. Decyzją abp. Hosera, na Pradze zostaną otwarte w dwóch miejscach - w bazylice katedralnej przy ul. Floriańskiej i w konkatedrze na Kamionku, która jest sanktuarium patronki diecezji - Matki Bożej Zwycięskiej. 13 grudnia o 12.30 w bazylice otworzy je abp Hoser, a o godz. 13 w konkatedrze - bp. Marek Solarczyk.

Drzwi Święte w warszawskiej bazylice archikatedralnej otworzą się 13 grudnia o godz. 11, po Mszy św. inaugurującej Rok Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej, której przewodniczyć będzie kard. Nycz.

Biskupi ordynariusze obu warszawskich diecezji wyznaczyli kościoły stacyjne, w których w Roku Jubileuszowym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża) - za nawiedzenie ich i krótkie rozmyślanie nad Bożym miłosierdziem. W archidiecezji warszawskiej wytypowano 12 takich miejsc, w diecezji praskiej - 36.

O wyznaczonych kościołach jubileuszowych czytaj tutaj: Rok-Milosierdzia-i-44-miejsca-laski.

Ostatecznie liczba kościołów, w których można uzyskać odpust zupełny w Roku Miłosierdzia, zwiększyła się do 48.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma