Nowy numer 33/2018 Archiwum

Narodowe podziękowanie

Od września w sanktuarium MB Ostrobramskiej trwa nowenna w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jej organizatorami są mężczyźni z Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus diecezji warszawsko-praskiej.

Bogdan Niewiadomski, przewodniczący praskiej Totus Tuus, trzyma w ręku obrazek z modlitwą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Na odwrocie – „ABC społecznej krucjaty miłości” według wskazówek prymasa. – Gdyby każdy Polak wziął sobie do serca choćby jedno z tych zaleceń, nasz naród byłby lepszy – mówi z przejęciem.

Do kard. Stefana Wyszńskiego ma szczególny sentyment. Z jego rąk w 1959 r. przyjął bierzmowanie. – Jako młody chłopak podziwiałem go. Był dostojny, biła od niego przedziwna moc i siła ducha. W głębi serca chciałem być taki jak on – wspomina. W czasach komunizmu, jak tysiące Polaków, z zapartym tchem słuchał jego homilii i przemówień. – To była nasza ostoja. Zawsze wskazywał drogę, jaką mamy iść: apelował o uczciwą pracę, godność człowieka i widzenie dobra w swoich wrogach – mówi. Już pod koniec lat 80. członkowie Totus Tuus rozpoczęli w archikatedrze św. Jana Chrzciciela comiesięczną modlitwę w intencji beatyfikacji w dzień ingresu prymasa do archikatedry. Każdego 27 dnia miesiąca wraz z członkiniami Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego organizują w Częstochowie nocne czuwania. – Ciągle czuliśmy, że czegoś jeszcze nam brakuje – mówi Z inicjatywy Bogdana Niewiadomskiego i za zgodą rady diecezjalnej Totus Tuus diecezji warszawsko-praskiej oraz moderatora stowarzyszenia w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej we wrześniu rozpoczęła się dziewięciomiesięczna nowenna o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza św. odprawiana jest w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18 w kościele przy ul. Ostrobramskiej 72. Przewodniczy jej moderator diecezjalny Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus, a zarazem proboszcz sanktuarium MB Ostrobramskiej, ks. Grzegorz Kowalczyk. Po liturgii nauczanie prymasa przybliżają członkinie Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W nowennie uczestniczy ok. 70 osób – przedstawicieli kilkunastu parafii, gdzie obecna jest Kościelna Służba Porządkowa, jest także reprezentacja z archidiecezji warszawskiej. – To nasze narodowe podziękowanie i prośba, by prymas Wyszyński stał się orędownikiem naszego narodu. Jego nauczanie jest ciągle aktualne, chociażby apel o ludzi sumienia – wyjaśnia B. Niewiadomski. Kościelna Służba Porządkowa Totus Tuus, jako kościelne stowarzyszenie mężczyzn, została zarejestrowana w 1983 r. Jej powstanie ściśle wiąże się pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Władze komunistyczne poprosiły wówczas Prymasa Wyszyńskiego, by w jej obsługę zaangażowali się wierni. Zgłosiło się ok. 10 tys. mężczyzn. – Komuniści nie przewidzieli jednego, że po pielgrzymce nie będziemy chcieli się rozejść. Nie tylko pomagaliśmy w organizacji kolejnych, ale w służbę Kościołowi i drugiemu człowiekowi angażujemy się do dziś – wspomina B. Niewiadomski. Mężczyzn Totus Tuus można spotkać m.in. podczas Mszy św. odpustowych czy uroczystości patriotycznych, Praskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, a także czuwających przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znakiem rozpoznawczym jest furażerka, taka sama jaką miał prymas. Obecnie w diecezji praskiej nosi ją ponad 800 mężczyzn.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma