Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ciągle było nam mało...

W sanktuarium MB Ostrobramskiej trwa 9-miesięczna nowenna w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z inicjatywą modlitwy w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wyszedł Bogdan Niewiadomski, przewodniczący praskiej "Totus Tuus". - Już pod koniec lat 80. XX w. rozpoczęliśmy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela comiesięczną modlitwę w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Także każdego 27. dnia miesiąca w Częstochowie razem z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego organizujemy nocne czuwania. Mimo to czuliśmy, że czegoś jeszcze nam brakuje - mówi.

Za zgodą rady diecezjalnej "Totus Tuus" diecezji warszawsko-praskiej i moderatora stowarzyszenia, 8 września w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczęła się 9-miesięczna nowenna o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza św. odprawiana jest w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18 w kościele przy ul. Ostrobramskiej 72. Przewodniczy jej moderator diecezjalny Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", a zarazem proboszcz sanktuarium MB Ostrobramskiej ks. Grzegorz Kowalczyk. Po liturgii nauczanie prymasa przybliżają członkinie Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W nowennie uczestniczy ok. 70 osób - przedstawicieli kilkunastu parafii, gdzie obecna jest Kościelna Służba Porządkowa, jest także reprezentacja z archidiecezji warszawskiej. - To nasze narodowe podziękowanie i prośba, by prymas Wyszyński stał się orędownikiem naszego narodu. Jego nauczanie jest ciągle aktualne, chociażby apel o ludzi sumienia - wyjaśnia B. Niewiadomski.

Kościelna Służba Porządkowa "Totus Tuus", jako kościelne stowarzyszenie mężczyzn, została zarejestrowana w 1983 r. Jej powstanie ściśle wiąże się pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Władze komunistyczne poprosiły wówczas prymasa Wyszyńskiego, by w jej obsługę zaangażowali się wierni. Zaangażowało się ok. 10 tys. mężczyzn.

- Komuniści nie przewidzieli jednego - że po pielgrzymce nie będziemy chcieli się rozejść. Nie tylko pomagaliśmy w organizacji kolejnych, ale w służbę Kościołowi i drugiemu człowiekowi angażujemy się do dziś - wspomina B. Niewiadomski.

Mężczyzn "Totus Tuus" można spotkać m.in. podczas Mszy św. odpustowych czy uroczystości patriotycznych, Praskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, a także czuwających przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znakiem rozpoznawczym jest furażerka, taka sama, jaką miał prymas. Obecnie w diecezji praskiej nosi ją ponad 800 mężczyzn. Stowarzyszenie "Totus Tuus" obecne jest także w archidiecezji warszawskiej.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma