Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zrób (k)rok miłosierdzia

Wspólnota Sant`Egidio po raz siódmy organizuje w Warszawie wigilię z ubogimi.

"To Wigilia z naszymi przyjaciółmi, bezdomnymi i ubogimi, których spotykamy na ulicach naszego miasta. Każdego tygodnia przygotowujemy dla nich „kolację na ulicy” w centrum Warszawy i odwiedzamy na peryferiach miasta, w miejscach, w których żyją. Chcemy zasiąść z nimi do stołu, świętować razem czas, w którym Bóg staje się takim jak my - bezdomnym, ubogim, uchodźcą" - piszą członkowie warszawskiej wspólnoty Sant`Egidio.

Na wspólną wigilię zapraszają ubogich od 2009 r. Osobom z różnych powodów pozbawionym własnego domu, rodziny chcą chociaż w ten jeden wieczór stworzyć domową, ciepłą atmosferę. Jest więc opłatek, są życzenia, prezenty, wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy przy kolorowo zastawionych stołach.

Do tej pory wigilie odbywały się w parafii Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim, tym razem 23 grudnia o godz. 16 wszyscy spotkają się w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie (przy stacji metra Stokłosy).

 A że w ubiegłym roku do wigilijnej wieczerzy zasiadło aż 350 gości, przygotowanie jej wymaga wiele zachodu, czasu i pieniędzy. Co roku organizatorzy proszą ludzi o otwartych sercach o pomoc.

Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Można ugotować coś na wigilijny stół, upiec ciasta, ciasteczka, przynieść owoce, napoje... Można zgłosić się do przygotowań logistycznych lub strojenia sali (dolny kościół, Al. KEN 101).

Każdy z wigilijnych gości otrzymuje prezent, więc potrzeba wielu świętych Mikołajów. Prezent musi być praktyczny. Najbardziej przydadzą się: ciepła bielizna i buty męskie, ale też czapki, rękawiczki, szaliki, śpiwory, swetry, termosy, kosmetyki (krem, pianka do golenia, pasta do zębów, dezodorant itp.) i oczywiście słodycze.

Ponieważ będą to prezenty, organizatorzy wigilii proszą, aby przedmioty były nowe. Prezenty można przynosić w czwartki do kościoła Wszystkich Świętych (nowy budynek na tyłach kościoła), przy placu Grzybowskim 3/5, w godz. 18-20.

Wolontariusze potrzebni są także podczas samej wieczerzy: pomocnicy kucharzy, kelnerzy, osoby śpiewające i grające na instrumentach.

Nakarmienie i obdarowanie tylu osób wymaga dużych nakładów finansowych. Można więc wspomóc dzieło, wpłacając pieniądze na konto: Jan Fuglewicz, 05 1090 2851 0000 0001 2240 5873, z dopiskiem "Wigilia".

Osoby, które chcą włączyć się w przygotowania wigilii z ubogimi proszone są o kontakt z organizatorami (poprzez stronę: www.santegidio.pl.) i wzięcie udziału chociaż w jednym spotkaniu organizacyjnym, które odbędą się: w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego - 12 grudnia o godz. 16, 14 grudnia o godz. 19, 20 grudnia o godz. 16 oraz w kościele Wszystkich Świętych - 17 grudnia o godz. 18.

Wigilia z Ubogimi 2014
Sant Egidio Warszawa

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma