Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pod opieką świętego proboszcza

Abp Henryk Hoser  SAC erygował parafię św. Jana Marii Vianney'a w Skrzeszewie.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny abp Henryk Hoser  SAC erygował parafię św. Jana Marii Vianney'a w Skrzeszewie, niedaleko Legionowa. Parafia wydzielona została z parafii w Wieliszewie.

Mszę świętą w 6. rocznicę powstania ośrodka duszpasterskiego, w dniu rozpoczynającym Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, odprawił bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, w obecności wspólnoty parafialnej i kapłanów dekanatu odczytał dekret pasterza diecezji wyznaczający granice parafii oraz dekret mianujący ks. Krzysztofa Krupę, kierującego tym ośrodkiem duszpasterskim, pierwszym proboszczem.

Nowa parafia należy do dekanatu nowodworskiego i obejmuje wioski: Kałuszyn, Olszewnica Nowa (część należąca do parafii Chotomów), Poddębie, Sikory, Skrzeszew i Topolina.

W czasie liturgii bp Marek Solarczyk poświęcił również figurę patrona nowej parafii - św. Jana Marii Vianney'a oraz ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

Święty proboszcz z Ars, ks. Jan Maria Vianney przez przeszło 40 lat był kapłanem w małej wiosce Ars w diecezji Lyonu. Kiedy rozpoczynał tam swoją kapłańską posługę, Ars było nieznaną mieściną. W ostatnich latach jego życia do Ars przyjeżdżały setki tysięcy ludzi z całej Francji i Europy, aby spowiadać się u świętego proboszcza i uczestniczyć w odprawianych przez niego Mszach św. Zmarł 4 sierpnia 1859 roku w wieku 63 lat. Papież św. Pius X dokonał jego beatyfikacji w 1905 roku, a do chwały świętych wyniósł go w roku jubileuszowym 1925 Pius XI. Ten sam papież ogłosił św. Jana Vianneya patronem wszystkich proboszczów Kościoła rzymskiego w roku 1929.

Zobaczyłem Boga w człowieku. Proboszcz z Ars.
wiara

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma