Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zagrożenie demokracji było za rządów PO

Przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego pod Trybunałem Konstytucyjnym zakończył się V Marsz Wolności i Solidarności.

Kilka minut przed godz. 15 organizowany przez PiS w 34. rocznicę stanu wojennego V Marsz Wolności i Solidarności dotarł pod Trybunał Konstytucyjny. Prezes PiS ponownie zabrał głos. Odnosząc się do sobotniego marszu "obrony demokracji", zarzucił opozycji działalność bez żadnych ograniczeń, ataki na rząd i obrazę prezydenta. - Czy to jest demokracja czy dyktatura? - pytał.

Prezes PiS zarzucił poprzedniej ekipie, że nie wykonała ok. 50 wyroków TK, które głaszała "często po wielu tygodniach". - A dzisiaj płaczą nad niewielkim opóźnieniem, 7 czy 8 dni roboczych. To jest, szanowni państwo, zalew nieprawdopodobnej hipokryzji - mówił Kaczyński. Zapewnił, że PiS chce "dobrego Trybunału Konstytucyjnego, takiego który będzie rzeczywiście strzegł konstytucji".

Podczas przemówienia, uczestnicy marszu skandowali: "Komuniści i złodzieje, cała Polska z was się śmieje".

- To jest cała prawda o tym, co dzieje się w Polsce - odpowiedział J. Kaczyński.

Wyjaśnił też, jaki jest sens sporu wokół Trybunału. - Chodzi o to, aby nie dać zwykłym Polakom i dalej rabować. To jest sens tego sporu. Ten Trybunał ma być redutą dawnego systemu. Dlatego musimy zmienić Trybunał - mówił.

Dodał, że opozycja chce uniemożliwić wielką przebudowę Polski: danie 500 zł na dziecko, obniżenia wieku emerytalnego, darmowe lekarstwa dla osób po 75 roku życia. - Jestem pewien, że ten Trybunał by to zakwestionował - powiedział J. Kaczyński.

Szef PiS przekonywał, że działania opozycji mają na celu również to, by "nie wyszła na wierzch gigantyczna fala nadużyć" z ostatnich 8 lat. - I to proszę państwa chodzi - nie dać zwykłym Polakom i pozwolić Polskę dalej rabować. To jest sens tego sporu. Ten Trybunał ma być redutą, ma być - jak to się mówi w języku wojskowym - pozycją ryglową, broniącą tego układu, tego wszystkiego, co w ciągu ostatnich 26 lat było złe i haniebne, a my to chcemy zmienić - podkreślił.

Dlatego też - wyjaśnił - PiS chce zmienić TK, tak by "chronił prawa obywateli, chronił konstytucję, ale nie w ten sposób, że ta konstytucja obowiązuje dla jednych, a dla innych nie obowiązuje".

Następnie delegacja PiS złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Według szacunków stołecznej policji, w marszu wzięło udział ponad 40 tys. osób. Według stołecznego ratusza - 15 tys.

Czytaj także:

- Kto da więcej?

- Kaczyński: Musi decydować demokracja >>

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MichałObrębski
  13.12.2015 19:27
  "500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe lekarstwa dla osób po 75 roku życia"
  Pan Jarosław Kaczyński sfiinansuje to z własnej kieszeni?
  Michał Obrębski
  doceń 0
 • Alex2015
  13.12.2015 23:37
  Dlaczego w tak ważnym dla Polski dniu Prezydent Duda nie zaprosił Polaków o przeróżnych poglądach do wspólnej refleksji?
  Dlaczego?
  Zamiast tego Kaczyński urządził świętowanie i wiec... Pamiętam tamten 13 grudnia i na pewno nie jest to okazja do świętowania...
  Głosowałem na Dudę bo miał być Prezydentem wszystkich Polaków...
  doceń 0
 • mustela
  14.12.2015 00:04
  @MichalObrebski - a czemu myslisz, ze tych pieniedzy nie ma? Bo "eksperci" w TVN powiedzieli? Te pieniadze sa, tylko sa rozkradane, sama afera weglowa to bylo cos 60 _MLD_ zl.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma