- Przy stole wigilijnym nie wolno nam zapomnieć o uchodźcach - mówił kard. Kazimierz Nycz do harcerzy, którzy przekazali mu Betlejemskie Światło Pokoju.
- Do Betlejemskiego Światła Pokoju, przywiązujemy wielką wagę. W tym symbolu światła przynosicie ludziom radosną wiadomość o pokoju. Wcielenie Chrystusa jest źródłem tego pokoju, dla tych wszystkich, którzy Go przyjmą - powiedział kard. Kazimierz Nycz do harcerzy, którzy do Domu Arcybiskupów Warszawskich przynieśli lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju.
Ogień z Groty Narodzenia w Betlejem skauci zanoszą w najdalsze zakątki Europy.
- W roku Miłosierdzia chcemy się jeszcze bardziej otworzyć na Pana Jezusa, który jest bramą tego miłosierdzia. W Nim wyraziła się najpełniej miłość Boga, który chce nas zbawić do pokoju tu na ziemi i do szczęścia na wieki, gdy wrócimy do Niego. Tego pokoju dzisiaj światu potrzeba, nie tylko w krajach ogarniętych wojną, ale w miejscach gdzie dźwigamy na sobie skutki wojen i prześladowań. Choćby przez to, że u bram naszego kraju i Europy stoją czekający uchodźcy. Ktoś kto prawdziwie wierzy i przyjmuje miłość Boga do człowieka, która wyraziła się narodzeniem w Betlejem, nie może nie widzieć tych ludzi. Nie może mówić, czy mieć wątpliwości, czy trzeba im pomagać. W te święta, przy stole wigilijnym niewątpliwie nie wolno nam zapomnieć o uchodźcach. To zadanie dla nas i dla całego Kościoła - powiedział metropolita warszawski.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.
Betlejemskie Światło Pokoju harcerze przekazali dziś także wielu przedstawicielom rządu i samorządu, w tym premier Beacie Szydło oraz prezydent Warszawy, Hannie Gronkiewicz-Waltz.
Tegorocznym przesłaniem Betlejemskiego Światła Pokoju jest hasło - "Zauważ człowieka".