Ponad 630 tysięcy osób odwiedziło w 2015 r. stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego lub uczestniczyło w imprezach, organizowanych przez tę placówkę. To najwyższa frekwencja w jego 11-letniej historii.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez muzeum, najwięcej osób odwiedziło placówkę w sierpniu. W obchodach rocznicy wybuchu powstania i imprezach im towarzyszącym uczestniczyło ponad 100 tys. osób.
Zdaniem autorów raportu, na wzmożenie zainteresowania historią wydarzeń z 1944 roku wpłynęła m.in. popularność filmu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie fabularyzowanego filmu zmontowanego w całości z materiałów dokumentalnych, a także organizowana przez muzeum akcja śpiewania powstańczych piosenek oraz koncert, transmitowany w telewizji 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu zrywu. Gości przyciąga do muzeum ciekawość i chęć poznania historii oraz liczne imprezy organizowane przez placówkę.
Do najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego należała m.in. rozpoczęta w lutym, zbiórka pamiątek do powstającej ekspozycji i powojennych losach powstańców, w lutym obchodzono także setne urodziny aktorki Danuty Szaflarskiej, uczestniczki powstania warszawskiego. W marcu muzeum odwiedził z kolei trener piłkarskiej drużyny Legii Warszawa Henning Berg, który pomógł w zbieraniu pieniędzy w ramach akcji Charytatywna Wiosna Legii Warszawa. Odbył się także czwarty finał Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody". W kwietniu muzeum otrzymało nagrodę Webby 2015, nazywaną "Oscarem internetu".
Wśród kluczowych momentów roku 2015 w działalności muzeum znalazły się także majowe obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji przygotowana została specjalna wystawa w Google Cultural Institute, którą w ciągu jednego weekendu obejrzało ponad 140 tys. internautów z całego świata. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów placówkę odwiedziło ponad 5 tys. warszawiaków.
W czerwcu muzeum odwiedził prezydent Bronisław Komorowski i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Spotkali się oni z powstańcami warszawskimi, w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania.
1 sierpnia o godzinie 17 - godzinie "W", momencie rozpoczęcia walk powstańczych w 1944 r. - w stolicy, jak co roku, zawyły syreny. Jednym z najważniejszych elementów świętowania kolejnej rocznicy był koncert piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w którym udział wzięło ponad 30 tys. osób. We wrześniu w Muzeum odbył się premierowy pokaz filmu "Pilecki". W wydarzeniu udział wziął prezydent Andrzej Duda.
Za swoją działalność muzeum otrzymało w grudniu nagrodę Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej. Muzeum Powstania Warszawskiego, w ocenie przyznającego nagrodę, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich atrakcji. Wskazuje, że placówkę odwiedziło już ponad 5 mln osób i jest ona jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc na świecie.
Ankietowani podkreślali wielką rolę, jaką pełni placówka w rozpowszechnianiu wiedzy o wydarzeniach 1944 r. oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. Jest także ważną platformą kontaktu między powstańcami, a młodymi ludźmi.