Nowy numer 43/2020 Archiwum

Flaga Polski to znak wspólnoty

- Flaga, którą w imieniu prezydenta przekażę, niech będzie znakiem wspólnoty, którą będą tworzyć wolontariusze i wszyscy pielgrzymi, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa - powiedział Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, przekazując wolontariuszom KO ŚDM flagę polski.

Uroczystość przekazania flagi państwowej RP odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Sali Chorągwianej.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, flagę państwową przekazał delegacji Departamentu Rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. Podkreślił, że flaga jest symbolem wspólnoty Polaków, których łączą język, kultura i wspólna historia.

- Flaga, którą w imieniu prezydenta przekażę, niech będzie znakiem wspólnoty, którą będą tworzyć wolontariusze i wszyscy pielgrzymi, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa. To wyjątkowe wydarzenie niech będzie także przykładem sprawności organizacyjnej i polskiej gościnności - powiedział Wojciech Kolarski.

Podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP zwrócił uwagę, że ŚDM przypadają w roku, w którym obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski.

- Jestem przekonany, że dla wielu Polaków te dni będą miały charakter swoistych rekolekcji - powiedział.

Wolontariusze przypomnieli z kolei, że pomysłodawcą ŚDM był św. Jan Paweł II, który już podczas inauguracji swojego pontyfikatu powiedział do młodych: "Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją”.

22 kwietnia 1984 r. w Niedzielę Palmową Jan Paweł II przekazał młodzieży drewniany krzyż prosząc, by niosła go przez cały świat, jako symbol odkupienia i świadectwo swojej wiary.

- Tak rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży - międzynarodowego spotkania młodych z całego świata, którzy razem z papieżem, biskupami i kapłanami gromadzą się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa, doświadczać wielkiej wspólnoty Kościoła oraz porywów Ducha Świętego, a także, żeby odczuć ze zdwojoną siłą Bożą moc i łaskę oraz umocnić wiarę nadzieję i miłość - mówili młodzi.

Pomysł zwrócenia do prezydenta RP o przekazanie flagi państwowej zrodził się u samych wolontariuszy, którzy na co dzień pracują w Departamencie Rejestracji ŚDM.

To do niego trafiają młodzi z całego świata, zgłaszając swój udział w lipcowym wydarzeniu. Właśnie tam, pośród flag innych narodowości, zawiśnie przekazana wolontariuszom flaga Polski.

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 odbędą się 26-31 lipca w Krakowie pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem on miłosierdzia dostąpią”.

- Na chwilę obecną mamy zgłoszenia ze 151 krajów i przekroczyliśmy liczbę 540 uczestników - powiedział obecny na uroczystości ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W delegacji KO ŚDM Kraków 2016 oprócz Polaków obecni byli także międzynarodowi wolontariusze Departamentu Rejestracji z Francji, Włoch i Brazylii.

W uroczystości wziął także udział ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama