Wystarczy kilka godzin na mrozie, by człowiek stracił życie. Uwaga na bezdomnych.
Utrzymująca się od kilku dni w Warszawie bardzo niska temperatura, spadająca do kilkunastu kresek poniżej zera, to śmiertelne zagrożenia zwłaszcza dla osób bezdomnych.
Śmierć z wychłodzenia może nastąpić już po kilku godzinach. Człowiekowi grozi hipotermia, gdy temperatura ciała obniży się już o półtora stopnia Celsjusza. Gdy osiągnie 35 stopni C, przestanie logicznie myśleć, straci pamięć, utraci orientację w terenie. Może też tracić świadomość.Temperatura wewnątrz organizmu, uznawana za krytyczną dla funkcji życiowych to 16 st. C.
Miasto Warszawa co roku przeznacza pieniądze, które umożliwiają osobom bez dachu nad głową przetrwanie trudnych, mroźnych dni. Warszawa zleca to zadanie organizacjom pozarządowym, zapewniającym bezdomnym schronienie i posiłek.
W roku 2016 wydatki te wyniosą blisko 11 mln zł. Osoby bezdomne mogą skorzystać z bezpłatnego żywienia - 7 jadłodajni wydaje 2 tysiące posiłków dziennie, ale gdy jest mróz - do 3 tysięcy. Noc potrzebujący mogą spędzić w 20 placówkach noclegowych, które łącznie mogą pomieścić prawie 1500 osób. Obecnie jest w nich 50 wolnych miejsc.
Dodatkowo w okresie zimy działają dwie ogrzewalnie dzienne, do dyspozycji bezdomnych jest także łaźnia, pralnia, 4 punkty poradnictwa, w tym poradnia Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, funkcjonuje również sieć streetworkerów, którzy monitorują miejsca niemieszkalne i motywują osoby bezdomne do skorzystania z placówek.
Warszawscy strażnicy miejscy z początkiem 2016 r. wytypowali 127 miejsc (pustostany, altany, ogródki działkowe), w których szacuje się, że rotacyjnie przebywa ponad 400 osób bezdomnych. W trakcie cyklicznych kontroli tych miejsc strażnicy będą sprawdzać, w jakich warunkach żyją te osoby i oferować pomoc.
Podczas sezonu zimowego 2014/2015 straż miejska przeprowadziła ponad 6 tys. kontroli tzw. miejsc niemieszkalnych. W ich wyniku m. in. do noclegowni i schronisk przewieziono 955 osób, w ponad 170 przypadkach konieczne było wezwanie przez funkcjonariuszy służb medycznych.
5 stycznia, rusza coroczna akcja Straży Miejskiej dowożenia ciepłych posiłków osobom, które odmawiają przeniesienia się do noclegowni. W minionym sezonie zimowym strażnicy wydali ponad 10 tys. porcji zup osobom bezdomnym (ok. 260 porcji dziennie).
Informacje w sprawie osób bezdomnych można przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986. Także Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.
Pomoc dla bezdomnych świadczy również Caritas, która prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogące udzielić pomocy ponad 2600 osób. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.
Poza stałą pomocą świadczoną przez placówki Caritas, Caritas Polska od listopada prowadzi z warszawską Strażą Miejską akcję Trochę ciepła dla bezdomnego. Caritas z ofiar darczyńców zakupuje śpiwory i kubki termiczne, które podczas patroli straży miejskiej wręczane są osobom bezdomnym znajdującym się poza ośrodkami. Z nadwyżek finansowych uzyskanych w czasie dotychczasowej zbiórki Caritas zakupi dodatkowo ciepłe koce, kurtki i buty dla najbardziej potrzebujących.
Bardzo prosimy wszystkich, którzy widzą osoby narażone na zamarznięcie o informowanie służb interwencyjnych – apeluje Janusz Sukiennik z Caritas, koordynator akcji Trochę Ciepła dla bezdomnego.
Akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego" można wesprzeć poprzez stronę www.pomagam.caritas.pl.