Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zapomniane kolędy

Piękne wersje polskich kolęd przygotował na Uroczystość Objawienia Pańskiego Chór Archikatedry Warszawskiej. W kościele po brzegi wypełnionym słuchaczami, zaprezentowano godzinny repertuar kolęd i pastorałek.

Zespół pod dyrekcją dr Dariusza Zimnickiego wykonał zarówno popularne kolędy takie jak "Dzisiaj w Betlejem”, "Bóg się rodzi”, "Mędrcy Świata”, "W żłobie leży” i "Do szopy hej pasterze”, jak i te mniej rozpoznawalne przez słuchaczy. Na szczególną potrzebę przywracania pamięci zapomnianym świątecznym pieśniom zwrócił uwagę dr Zimnicki.

- Mamy zwyczaj kultywowania polskiej tradycji kolędowej. Właśnie dlatego w naszym repertuarze znajdują się także mniej znane utwory - mówił w przerwie pomiędzy utworami szef chóru.

To właśnie dawne kolędy okazały się najciekawszym elementem środowego koncertu. Niezwykle wzruszająco wykonano utwory "Płacze Jezus mały” oraz "Bóg się z Panny narodził”. Wybuch radości towarzyszył z kolei interpretacji zaśpiewanego na kilka głosów "Wykrzyknijmy wiwat Panu zrodzonemu” i monumentalnemu „Alleluja chwalmy Boga”.

W czasie koncertu Chór kilka razy przechodził z prezbiterium do innych miejsc świątyni, wykorzystując w ten sposób jej ciekawą dla ucha akustykę. Na koniec dr Dariusz Zimnicki złożył publiczności świąteczne życzenia. - Życzę nam wszystkim, aby w naszych sercach nigdy nie zabrakło pięknych, polskich kolęd - powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama