Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zostało tylko 5 dni…

Do 15 stycznia można zgłaszać swoje projekty w III edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Dobrą radą, jak napisać i złożyć projekt, służyli 9 i 10 stycznia eksperci i miejscy urzędnicy.

Do podziału jest ponad 58 mln zł. To mieszkańcy poszczególnych dzielnic zdecydują, na co zostaną przeznaczone kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r.

Dzielnice przekazywały do podziału przez mieszkańców od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

9 i 10 stycznia w większości stołecznych dzielnic odbyły się maratony pisania projektów w III edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Dobrą radą, jak napisać i złożyć projekt, służyli eksperci i miejscy urzędnicy.

W budżecie partycypacyjnym mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty w różnych obszarach, np. dotyczących spotu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej. Projekty mogą mieć charakter inwestycyjny - np. budowa boiska, drogi czy zagospodarowania parku lub pozainwestycyjne - np. zorganizowanie dzielnicowego festynu czy zajęć pozalekcyjnych. Zgłoszone projekty muszą spełniać określone warunki, m.in. muszą być możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku, teren, na którym zlokalizowany jest projekt, powinien być ogólnodostępny, całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w dostępnej puli.

Termin na zgłaszanie swoich projektów mija 15 stycznia. Zgłoszenia są przyjmowane na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl i w urzędach dzielnic.

Do tej pory do ratusza wpłynęły 52 kompletne projekty, a nad ponad 500 projektami jeszcze pracują wnioskodawcy.

W III edycji budżetu obywatelskiego zmieniają się zasady nadsyłania projektów. Po pierwsze, projekty można było składać już w połowie listopada. po drugie, jeden projekt może mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie będzie preselekcji. Oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, trafią pod głosowanie.

Dodatkowo dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

W tym roku będzie funkcjonować także procedura odwoławcza. Jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. Większą rolę będą także odgrywać zespoły w dzielnicach.

W ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego w życie mają być wcielone 622 projekty. Wśród nich znalazły się m.in. wodny plac zabaw w Wawrze, bezpieczne przejścia dla pieszych na Ursynowie czy komputery dla bibliotek w Śródmieściu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama