Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warszawa ma misjonarza miłosierdzia

W Warszawie posługę misjonarza będzie pełnił ks. Roman Trzciński, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista-ewangelizator. - Jestem otwarty na ludzi przeżywających kryzys wiary, zagubionych, mających trudności z pójściem do spowiedzi - deklaruje duchowny.

W Roku Jubileuszowym szczególną posługę w diecezjach na całym świecie będą pełnić tzw. misjonarze miłosierdzia. To wyznaczeni przez papieża Franciszka duchowni, którzy odznaczają się szczególnymi cechami.

Mają to być kapłani "cierpliwi, spowiednicy przyjmujący ludzi, pełni miłości, współczucia, uważni w szczególności na trudne życiowe sytuacje pojedynczych osób”. W zamyśle ojca świętego mają stać się "żywym znakiem tego, że Bóg Ojciec przygarnia tych, którzy starają się o Jego przebaczenie”.

Posługa misjonarzy miłosierdzia szczegółowo opisana została w bulli Misericordiae Vultus, ustanawiającej Rok Miłosierdzia.

Wedle wskazań papieża Franciszka, szczególnym zadaniem misjonarzy, będzie głoszenie miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań i katechez. Istotnym elementem ich posługi ma być także spowiadanie.

Na mocy przywileju papieża, mają mieć prawo do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej. Misjonarz miłosierdzia może odpuścić zatem m.in. grzech profanacji Najświętszego Sakramentu, schizmy, apostazji czy herezji, a także grzech naruszenia tajemnicy spowiedzi.

Misjonarze będą zaproszeni przez biskupów diecezjalnych w swoich krajach do realizowania powierzonej im misji.

W Warszawie posługę misjonarza miłosierdzia będzie pełnił ks. Roman Trzciński, duszpasterz akademicki z parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie, rekolekcjonista-ewangelizator.

Stołeczny misjonarz, w miarę możliwości, będzie posługiwał w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych - 40 świątyniach, w których przez cały Wielki Post będą sprawowane wielkopostne nabożeństwa. Centralnym punktem każdego dnia będzie uroczysta Msza św. sprawowana o godz. 20.

- Do zadań misjonarza miłosierdzia należeć będzie m.in. głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania, a także inspirowania do posługi miłosierdzia kapłanów naszej archidiecezji - wyjaśnia ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich w kurii warszawskiej

Uroczystego posłania misjonarzy dokona papież Franciszek 10 lutego, w Środę Popielcową, podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Piotra w Rzymie. Wcześniej odbędzie się spotkanie, podczas którego ojciec święty wyjaśni kapłanom szczególną naturę posługi.

- Papież Franciszek, posyłając misjonarzy miłosierdzia, chciał podkreślić, że każdy kapłan ma głosić miłosierdzie Boga - uważa ks. Roman Trzciński.

Choć misjonarze miłosierdzia mają pełnić swoją misję w Wielkim Poście, ich posługa trwać będzie przez cały Rok Jubileuszowy. Ks. Roman Trzciński chce zaangażować się Światowe Dni Młodzieży, a w Wielkim Poście w prowadzenie nabożeństw pokutnych i liturgii przebaczenia.

- Będę szczególnie otwarty na ludzi przeżywających kryzys wiary, zagubionych, mających trudności z pójściem do spowiedzi. Jestem gotowy do indywidualnych rozmów i spotkań - deklaruje duchowny.

Bliskie są mu słowa papieża Franciszka zawarte w książce "Miłosierdzie, to imię Boga": "Ludzie szukają przede wszystkim kogoś, kto ich wysłucha. Kogoś gotowego poświęcić swój czas, by wysłuchać ich dramatów i trudności. Ja nazywam to "apostolstwem ucha", które jest ważne, bardzo ważne, Mówię spowiednikom: rozmawiajcie, słuchajcie cierpliwie, mówicie przede wszystkim, że Bóg ich kocha".

Ks. prałat Roman Trzciński urodził się w 1949 r. w Pruszkowie. W 1973 r. z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Przez 21 lat był moderatorem Ruchu Światło-Życie. W latach 1991-1996 był proboszczem w parafii MB Częstochowskiej w Urlach i w parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Od 1992 r. prowadzi ewangelizacyjne audycje w Radiu Warszawa. Jest rekolekcjonistą-ewangelizatorem.

Od 1997 r. pełni posługę duszpasterza akademickiego w parafii św. Jakuba Apostoła na stołecznej Ochocie. Jest założycielem i pasterzem Akademickiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej Woda Życia.

Od 2008 r. jest członkiem Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej, pełni także funkcję delegata archidiecezji warszawskiej do zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie Polski i przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Warszawskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama