Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzień otwarty w synagogach

Warszawskie obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się w synagodze im. Nożyków, a skończą w kościele środowisk twórczych.

17 stycznia w Kościele katolickim przypada kolejny Dzień judaizmu. Jego obchody zbiegają się z 50. rocznicą publikacji przełomowej deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate” o stosunku do żydów i innych religii niechrześcijańskich.

Główne obchody zaplanowano w Toruniu, ale tradycyjnie katolicy i żydzi będą je obchodzić dodatkowo w Warszawie. Dniu judaizmu w Kościele katolickim w Polsce towarzyszy motto: "Co ty tu robisz, Eliaszu?” (1 Krl 19, 9).

- Spotkania chrześcijan i żydów wciąż odbywają się w nizebyt licznym gronie. Mam nadzieję, że to się zmieni, bo są one ważne dla obu wspólnot religijnych - mówi ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem.

Ogólnopolski Dzień judaizmu zainicjowała w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Chodziło nie tylko o rozwój dialogu katolicko-żydowskiego, ale także o modlitwę i refleksję nad związkami obu religii.

Dzień judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości - jak nauczał jan Paweł Il - że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Warszawskie obchody Dnia judaizmu rozpoczną się w synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6), gdzie o 10.30 i 12.00 odbędą się spotkania z udziałem rabina.

O 11.30 i 13.00 zaśpiewa także chór żydowski Szir Awiw. O godz. 14 zaplanowano spotkanie z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza z Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w synagodze Ec Chaim, w Alejach Jerozolimskich 53.

O godz. 17 w kościele środowisk twórczych (plac Teatralny 18) zostanie odprawiona Msza św. według formularza "o uproszenie miłości”. Po niej odbędzie się kolejne "Bliskie spotkanie chrześcijan i żydów”, czyli dyskusja z lekturą słowa Bożego i komentarzem strony katolickiej i żydowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy