GN 24/2018 Archiwum

Zachwyceni Torą

Z okazji Dnia Judaizmu można było zwiedzić warszawskie synagogi. Największe zainteresowanie wzbudziła Tora.

Ci, którzy zdecydowali się zwiedzić warszawskie synagogi z okazji Dnia Judaizmu, nie żałowali. Oprócz najstarszej synagogi im. Nożyków przy pl. Grzybowskim zajrzeć można było również do najmłodszej, liczącej zaledwie sześć lat synagogi Ec Chaim, (hebr. Drzewo Życia) w al. Jerozolimskich 53. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie ma 700 zarejestrowanych wyznawców.

- To nie znaczy, że w stolicy mieszka tylko tylu żydów. Co najmniej kilka tysięcy nie czuje potrzeby rejestrowania swojego wyznania. Część nie czuje się już może nawet żydami - wyjaśniał Rabin Stas Wojciechowicz, który opowiadał, jak wyglądają żydowskie święta i obrzędy.

Największe zainteresowanie wzbudził jednak egzemplarz Tory, który służy podczas piątkowych i sobotnich modlitw w nowoczesnej bożnicy. Zamknięta w arce, wykonana na skórze młodych cieląt, jest darem jednego z członków społeczności żydowskiej.

- Kosztowała 10 tys. dolarów, ale są egzemplarze Tory, które kosztują nawet kilka razy więcej - mówił rabin. - Zwój przywieziony został z Hajfy. W Polsce nikt nie zajmuje się przepisywaniem Tory. To żmudna praca, wykonuje się ją tradycyjnym gęsim piórem i specjalnym atramentem. Co siedem lat musi być przeglądana przez specjalistę, czy nie zawiera jakichś ubytków liter - dodał Stas Wojciechowicz.

Synagoga Ec Chaim należy do nurtu postępowego judaizmu. Z tego powodu kobiety i mężczyźni modlą się w niej w jednym pomieszczeniu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma