Wielkopostne występy, spotkania, ale też postne dania w restauracjach.
Po ubiegłorocznej przerwie warszawski wielkopostny festiwal powraca pod hasłem: "Wolna wola na rozdrożu". Jego motywem przewodnim będzie skrzyżowanie. "Dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych - rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich" - wyjaśnia organizator przedsięwzięcia - Centrum Myśli Jana Pawła II.
Od 10 lutego do 20 marca na mieszkańców stolicy czekają wystawy, pokazy filmowe, koncerty, spektakle, debaty i warsztaty, które nawiązywać będą do odbywającego się w tym czasie w Kościele Wielkiego Postu. Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne w reż. Moniki Kuci "Stypa. Rytuał utraty", które odbędzie się w Środę Popielcową o 19.30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Autorka skonfrontuje gości z pytaniem: "Na ile chcemy zbliżać się do innych w sytuacji utraty bliskich nam ludzi, śmierci i żałoby?". Monika Kucia zaprosiła też do współpracy warszawskie restauracje, aby na okres Wielkiego Postu przygotowały i postne potrawy według tradycyjnych receptur.
Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich utworów: "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej na postawie tekstu "O ofiarowaniu Izaaka" (premiera 11 lutego), spektakl-słuchowisko w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu "Nawiedzenie grobu" (premiera 4 marca) czy "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim" w reż. Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).
W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny "Smutno siedzieć w swoim krześle, no i kombinują te wojny" w reż. Jarosława Tumidajskiego (20 i 21 lutego), instalacja performatywna "Red Carpet" w reż. Mirka Kaczmarka (20 i 21 lutego), "Ostatnia Wieczerza" w reż. Grupy Supermarket (6 marca) i instalacja "Mysterium" Igora Gorzkowskiego (21-28 lutego).
13 marca o godz. 17 w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu będzie można posłuchać „Żołtarza Jezusów” (pieśń autorstwa bł. Władysława z Gielniowa, bardziej znana pod tytułem "Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne") w wykonaniu Adama Struga ze 100-osobowym chórem. W ramach sztuk wizualnych będzie można zobaczyć "Coal Heart Mother – kapliczka-koksownik" wg koncepcji Jakuba Szczęsnego (przez cały festiwal).
Ponadto w poniedziałki - 15, 22, 29 lutego oraz 7 marca - odbędzie się przegląd filmów, a po każdym ze spotkań zaplanowano dyskusję. Organizatorzy zapraszają też na rekolekcje teatralne - cztery rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca).
27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentowany będzie "Projekt Dekalog, czyli folwarczne imaginarium" - spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa.
W programie festiwalu nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne, plastyczne, prowadzone przez m.in. Towarzystwo w Przestrzeni.
Wydarzenia festiwalowe z cyklu "Gorzkich Żalów" odbędą się w Teatrze Studio, Teatrze Ochoty, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze IMKA, Muzeum Etnograficznym, barze "Studio", kinie "Atlantic" oraz w kościele św. Anny. "Program został skonstruowany tak, by ukazać bogactwo tradycyjnych form teatralnych, jak i nowoczesnych form scenicznych w oparciu o utwory i zwyczaje staropolskie, ale też współczesne" - zapewniają organizatorzy.
Dyrektorem festiwalu od 2014 r. jest Redbad Klijnstra, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej: www.gorzkiezale.pl.