113 placówek, kilkadziesiąt muzeów i ośrodków sportu - tak wygląda "Zima w mieście". Za darmo dla ponad 11 tys. dzieci.
- W czasie ferii zimowych żaden z młodych warszawiaków nie będzie się nudził. Chcemy, żeby różnorodna oferta zajęć była nie tylko atrakcyjnym uzupełnieniem tego, co poza feriami dzieci otrzymują w szkole, ale także szansą na rozwinięcie swoich pasji, także sportowych. Mam nadzieję, że wiele dzieci będzie wspominało dobrze te zajęcia nie tylko następnego dnia, ale za rok, pięć, czy dwadzieścia pięć - mówi wiceprezydent Warszawy Paszyński.
Program „Zima w mieście” realizowany jest przez Warszawę po raz 12.
- Jesteśmy chyba jedynym samorządem, a na pewno jednym z nielicznych, które w tak ogromnej skali organizuje dzieciom atrakcyjny wypoczynek w mieście całkowicie za darmo - dodaje wiceprezydent, dodając że ferie dla dzieci będą kosztować miasto ok. 3 mln zł.
Jedyny koszt ponoszony przez rodziców to opłata za wyżywienie. Za 7 zł każdy uczeń otrzyma dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Władze miasta zastrzegają jednak, że jeśli rodzice będą mieli trudności z pokryciem tej opłaty, będą mogli skorzystać ze zwolnień . Zniesienie tej opłaty odbywać się będzie na podstawie zaświadczenia z OPS lub dyrektora macierzystej szkoły. W ubiegłym roku z takiego wsparcia w czasie ferii skorzystało ponad 1,5 tysiąca dzieci, czyli 13 proc. uczestników programu.
Tegoroczna edycja programu „Zima w mieście” może okazać się rekordowa. Wpływ na to będzie miała liczna grupa sześciolatków, która we wrześniu 2015 roku poszła do szkoły. Warszawa jest jednak na to przygotowana. Bogaty i różnorodny program „Zimy” obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-wychowawcze, rekreacyjno-sportowe i kulturalne, które odbywać się będą w punktach zorganizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, domach kultury, klubach i innych placówkach. Skorzysta z nich blisko 11 tysięcy najmłodszych warszawiaków w 113 feryjnych placówkach edukacyjnych (FPE). Zajęcia prowadzone będą w większości w szkołach podstawowych i odbywać się będą przez pięć dni w tygodniu, do poniedziałku do piątku, od 7.00, 7.30 lub 8.00 do 16.00 lub 17.00.
Placówki organizować będą zajęcia dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Program obejmie między innymi zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum i spotkania z interesującymi ludźmi. Podczas przerwy zimowej dzieci niepełnosprawne intelektualnie będą mogły korzystać z 7 feryjnych placówek edukacyjnych zorganizowanych w szkołach specjalnych. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przygotowało tam miejsca dla 260 uczniów.