Nowy numer 43/2020 Archiwum

1,9 mld zł na program "Rodzina 500+"

Ponad 100 przedstawicieli samorządów, gmin, Ośrodków Pomocy Społecznej i organizacji pozarządowej spotkało się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim na konsultacjach społecznych rządowego programy "Rodzina 500+”.

W spotkaniu ze stroną społeczną wzięła udział Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

- Podczas konsultacji wysłuchaliśmy wiele uwag technicznych i praktycznych, ponieważ w spotkaniach brali udział oprócz wójtów, burmistrzów, prezydentów poszczególnych miast, również przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, czy pracownicy wydziałów świadczeń rodzinnych - wyjaśniła podczas konferencji prasowej podsumowującej konsultacje minister Elżbieta Rafalska.

Dodała, że spotkanie w Warszawie było "niezwykle emocjonujące". - Szereg dyskutowanych zagadnień wykraczało poza program "Rodzina 500+”, co wskazuje na potrzebę organizowania takich częstszych spotkań - powiedziała.

Pod dyskusję poddawano takie zagadnienia jak m.in. usprawnienie całego systemu świadczeń rodzinnych, potrzebę tworzenia spójnego i przyjaznego rodzinom prawa oraz kwestie techniczne dotyczące startu rządowego programu "Rodzina 500+”.

- Zależy nam na bardzo dobrej współpracy z samorządowcami, bo jak skończy się etap prac legislacyjnych, potem przyjdzie czas na realizowanie tego zadania przez samorządy, dlatego szukamy w samorządach partnerów - powiedziała minister.

W planie budżetu wojewody na wypłatę tych świadczeń są środki w wys. 1,9 mld zł.

Według planów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program "Rodzina 500 plus” ruszy w kwietniu 2016 r. Jego celem jest wsparcie rodzin w wychowaniu dzieci oraz przeciwdziałanie spadkowi demograficznemu w kraju. Pierwsze świadczenia mają być wypłacane w II kwartale tego roku.

Świadczenie wychowawcze 500 zł otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochód. Mniej zamożni z dochodem do 800 zł na członka rodziny (1 200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) dostaną wsparcie także na pierwsze dziecko. Wsparciem mogą być również objęte rodziny zastępcze. O prawo do świadczeń może ubiegać się matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka.

Wnioski będzie można składać w sposób tradycyjny (papierowo) lub drogą elektroniczną. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane będzie na okres jednego roku od 1 października do 30 września następnego roku. W ramach rządowego programu "Rodzina 500 plus” wsparciem w Polsce objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Projekt Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci został poddany konsultacjom społecznym. Spotkania były organizowane od 15 stycznia we wszystkich województwach. W konsultacjach z przedstawicielami samorządów i organizacji pozarządowych uczestniczyli minister lub wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej. Więcej informacji na temat programu na stronie www.mpips.gov.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama