Nowy numer 44/2020 Archiwum

Msza św. w 3. rocznicę śmierci kard. Glempa

W sobotę o godz. 19 w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego przed trzema laty kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Przez cały dzień nawiedzić będzie można grób hierarchy, który w 2013 r. pochowany został w podziemiach bazyliki św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Mszy świętej o łaskę zbawienia i wieczny pokój dla Prymasa Polski będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po liturgii hierarcha będzie się modlił przed sarkofagiem kard. Glempa w podziemiach archikatedry warszawskiej.

Od rana do późnych godzin wieczornych będzie możliwość modlitwy w podziemiach archikatedry, w których znajduje się miejsce spoczynku śp. kard. Glempa.

Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r., w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury w Inowrocławiu podjął studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i 4-letnie w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W 1967 r. ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskim, miesiąc później otrzymał sakrę biskupią z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim, i prymasem Polski. W 1983 roku otrzymał godność kardynała. Jako opiekun polskiej emigracji odwiedzał Polonię na całym świecie.

W 2007 r. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, tj. do 2009 r. W grudniu tego roku zakończył swoją 28-letnią posługę prymasowską.

Zmarł 23 stycznia w Warszawie w wieku 83 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama