Mają zaatakowany system nerwowy, a ciało pokryte ranami, które doprowadzają do gnicia kończyn i twarzy. Uważani są za umarłych za życia. W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony był 63. Światowy Dzień Trędowatych.
Ofiary zebrane przy okazji 63. Światowego Dnia Trędowatych trafią do sióstr zakonnych w Kongo i Zambii Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Obchodzony w tym roku po raz 63. na świecie, a 20. raz w Polsce, Światowy Dzień Trędowatych jest zachętą do modlitwy i materialnego wsparcia misjonarzy i misjonarek niosącym pomoc najbiedniejszym z biednych. Ofiary zebrane w tym roku trafią do sióstr zakonnych w Kongo i Zambii. W Polsce pomocą trędowatym zajmuje się prowadzona przez dr. Szałatę Fundacja Polska Raoula Follereau należąca do Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Rauola Follereau.
Priorytetami ośrodków jest intensywna diagnostyka w środowiskach zagrożonych trądem, niezwłoczna terapia antybiotykowa nowo odkrytych chorych, tak by zapobiec okaleczeniom oraz umożliwienie wyleczonym powrót do normalnego życia rodzinnego i społecznego.
Fundacja dr Szałata włączy się w organizację obchodów Światowego Dnia Chorego na Pradze. 11 lutego o godz. 10 w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej 4/24 abp Henryk Hoser spotka się z najmłodszymi pacjentami. Dla dzieci zagra Darek Malejonek, zespół Roberta Smoderka, w spotkaniu udział wezmą także harcerze z 58. Szczepu Rosa Venti ZHR.