Nowy numer 25/2018 Archiwum

Najdroższa moneta świata

Amerykańską monetę Flowing Hair Liberty z 1794 roku będzie można zobaczyć na Zamku Królewskim.

Badacze historii tej monety są niemal zgodni - Flowing Hair Liberty z 1794 roku to pierwszy dolar wybity przez rodzącą się potęgę Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Numizmatyczna opowieść o pierwszym amerykańskim dolarze rozpoczyna się niedługo po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości. Już w 1792 roku na mocy Coinage Act srebrny dolar stał się oficjalną jednostką monetarną USA.

- Pierwsze dolary były symbolem suwerenności i zjednoczenia - srebro do ich produkcji dostarczali sami obywatele. Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko się zorientowali, że narzędzia, którymi dysponują, są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie 1758 sztuk. Utrzymuje się, że do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk Flowing Hair Dollar z pierwszego roku produkcji, jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie - komentuje Adam Zieliński ze Skarbnicy Narodowej, dystrybutora monet.

Nic więc dziwnego, że właśnie ten egzemplarz na aukcji w 2013 r. osiągnął rekordową wartość ponad 10 milionów dolarów. Na wystawie poświęconej najdroższej monecie świata pojawi się także historyczna kopia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych o wartości 4 mln dolarów oraz inne, cenne monety USA z XIX i XX wieku.

Ekspozycję będzie można zwiedzać od 16 do 18 lutego w Sali Skarbca Wielkiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma