Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ruszyły szkolenia 500+

400 pracowników mazowieckich gmin uczy się obsługiwać program 500+. Boją się, że nie starczy im pieniędzy.

19 lutego w Muzeum Galerii Porczyńskich rozpoczęły się szkolenia dla pracowników gmin, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”. W inauguracji szkoleń wzięli udział: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Anna Streżyńska, minister cyfryzacji i Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Szkolenia odbędą się w każdym województwie i będą prowadzone przez pracowników Departamentu Polityki Rodzinnej i Departamentu Informatyki MRPiPS we współpracy z pracownikami właściwych Urzędów Wojewódzkich.

– Polskie rodziny czekają na start programu „Rodzina 500plus”. Zależy nam by samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo Rodziny przygotowało podręcznik instruktażowy dla samorządów. Znajdują się w nim informacje o m.in. założeniach programu, zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną oraz procedurze przyznawania świadczenia.

17 lutego Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rozpoczęło się vacatio legis, czyli czas, w którym samorządy przygotowywać się będą do obsługi programu. Na obsługę programu gminy otrzymają 2 proc. prowizji od wypłaconych świadczeń. W kolejnych latach będzie to 1,5 proc.

- Już wiemy, że to za mało - mówi Wojciech Masłowski, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych z Przysuchy. Gmina, która liczy 12,5 tys. mieszkańców ma w sumie blisko 2200 dzieci. - Złożyliśmy zapotrzebowanie na dwóch nowych pracowników do obsługi programu 500+. Chociaż 2 proc. prowizji pozwoli nam sfinansować zaledwie jedno stanowisko pracy. A z czego mamy kupić komputery? - zastanawia się.

Min. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że dawno nie było zdania zleconego samorządom, za którym poszłyby tak duże pieniądze. Przekonywała, że są środki na to, aby tam, gdzie jest potrzeba, zwiększyć zatrudnienie, żeby się doposażyć, opłacić koszty obsługi tego zdania.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że część gmin pierwsze środki na obsługę programu otrzyma jeszcze dziś.

Planowany start programu to 1 kwietnia br. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama