Nowy numer 3/2021 Archiwum

41 zachorowań na A/H1N1

Wirus świńskiej grypy AH1N1 zaatakował już w Warszawie 41 osób. Pięć osób wciąż przebywa w szpitalu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie przekazał, że od dnia początku stycznia na terenie Warszawy zdiagnozowano i zarejestrowano 41 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1. Grupę tę stanowiły dzieci w wieku od 8. miesiąca do 7. roku życia, oraz osoby dorosłe w wieku od 32 do 83 lat.

- Na dzień 25 lutego pięć osób dorosłych nadal jest  hospitalizowanych w trzech warszawskich szpitalach. Wszystkie dzieci z rozpoznanym zakażeniem wirusem grypy A/H1N1 zostały wypisane do domów. Nowych zachorowań wśród dzieci nie zdiagnozowano. Podobnie nie odnotowano zgonów z powodu grypy A/H1N1 jako bezpośredniej przyczyny śmierci - informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Najwięcej zachorowań zarejestrowano na Targówku i Woli. 13 przypadków dotyczyło dzieci poniżej 7. roku życia.

Za najskuteczniejszą metodę uniknięcia grypy specjaliści uważają aktualną szczepionkę - jest skuteczna wobec wirusa AH1N1. Od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, ok. 3,7 proc.

Szczepić się powinny przede wszystkim dzieci, osoby starsze i przewlekle chore, a także ci, którzy mają do czynienia z dużymi grupami ludzi – personel medyczny czy kasjerki z supermarketów. Należy pamiętać, że odporność pojawia się dopiero dwa-trzy tygodnie po zastrzyku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina o zasadach mających na celu zmniejszenia ryzyka zakażenia się grypą. Należy:

  • unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,
  • w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób    zdrowych,
  • zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci
  • myć często ręce
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków
  • zadbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama