Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rowery ruszyły dzień wcześniej

System Veturilo już działa. Mimo że miał wystartować 1 marca.

Oficjalnie piąty sezon rowerów miejskich miał ruszyć jutro, ale operator systemu firma Nextbike zdążyła przygotować rowery dzień wcześniej.

Mieszkańcy będą mogli w tym roku korzystać z ponad 3 tys. rowerów ustawionych na przeszło 200 stacjach - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Również w tym roku będzie można wypożyczać dziesięć tandemów i dziesięć rowerków dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

ZDM podaje, że w 2015 r. z rowerów miejskich skorzystało prawie 350 tys. osób. Rowery były wypożyczane średnio co dziesięć sekund, czyli prawie 2 mln razy, a do grona użytkowników dołączyło ponad 82 tys. osób. Łącznie, od startu systemu w 2012 r., miejskie rowery wypożyczano ponad 6 mln razy, a w systemie jest prawie 375 tys. użytkowników.

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu – ruch rowerowy w stolicy stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby - dodano w komunikacie.

ZDM przygotowuje się do uruchomienia nowego systemu miejskich rowerów od 2017 r. Wtedy w ofercie ma się pojawić dziesięć stacji z rowerami elektrycznymi, sześć z rowerami dla dzieci, ok. 40 tandemów i nowe terminale. W sumie 300 stacji i 4,3 tys. rowerów.

Umowa z obecnym operatorem firmą Nextbike Polska, obowiązuje do końca listopada 2016 r. Miasto w tym roku wybierze nowego operatora w przetargu, będzie on zarządzał miejskimi rowerami od 2017 do 2020 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama