Nowy numer 33/2018 Archiwum

Chopin śpiewał tu w chórze

W kościele ewangelicko-augsburskim przy pl. Małachowskiego Fryderyk Chopin zagrał koncert przed carem Aleksandrem I. Miał za to otrzymać pierścień.

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie znalazł się na liście oficjalnych miejsc Chopinowskich Warszawy stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego „Warszawa Chopina” przygotowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.

- To właśnie tutaj, w maju 1825 r., młody artysta zagrał koncert przed carem Aleksandrem I na eomelodikonie i w uznaniu za swój występ otrzymał od monarchy owiany legendą pierścień. Niestety nie wiemy, czy pierścień przetrwał historyczne zawieruchy. Fryderyk Chopin związany jest z kościołem ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy nie tylko z powodu pamiętnego koncertu. Chopin śpiewał również w chórze parafialnym, mimo iż sam nie był wyznania luterańskiego - tłumaczy ks. Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Świętej Trójcy.

Sześć lat temu podczas obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce, kościół Świętej Trójcy był miejscem częstych odwiedzin turystów z Polski i całego świata, którzy poznawali Warszawę śladami Chopina.

Kościół Świętej Trójcy umieszczono na stronie internetowej wirtualnego szlaku Chopinowskiego, a także w broszurze-spacerowniku.

Szlak Chopinowski obejmuje 20 miejsc w Warszawie związanych z Chopinem. Niezależnie od strony internetowej oraz broszury opracowano również aplikację mobilna na smartfony, która w trakcie zwiedzania pomaga zwiedzać Warszawę śladami Chopina. Aplikacja jest bezpłatna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma