GN 24/2018 Archiwum

Pasja w Ołtarzewie

Historię życia, męki i śmierci Chrystusa opowiada spektakl wystawiany przez kleryków pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie. Pierwsze przedstawienie obejrzało 400 osób.

Misterium Męki Pańskiej jest wystawiane w Ołtarzewie co roku. Jak zwykle klerycy sami opracowali zarówno treść spektaklu, jak i scenografię i stroje. Spektakl wyreżyserował kleryk Bartłomiej Andrych, który wspólnie z kl. Janem Jabłuszewskim jest też autorem scenariusza. W rolę Jezusa wcielił się kl. Sebastian Rolka.

Przedstawienie ma duży rozmach. Wykorzystano w nim orientalnie brzmiącą muzykę z kilku filmów, m.in. z „Pasji” i „Gladiatora”. Historia zaczyna się od wystąpienia św. Jana Chrzciciela. Pokazano m.in. uzdrowienie ślepca i wyrzucenie legionu złych duchów z opętanego. Bohaterowie mówią zwykle dosłownymi cytatami z Pisma Świętego, ale niekiedy autorzy wkładają w ich usta własne frazy.

Teatr Wyższego Seminarium Duchownego istnieje już od 49 lat. Oprócz Misterium Męki Pańskiej wystawiane są tu jasełka, musicale i wieczornice związane ze świętami narodowymi. Zainteresowanie jest bardzo duże. W ławach kościoła seminaryjnego, gdzie wystawiany jest spektakl, brakowało miejsc. Misterium można oglądać w soboty Wielkiego Postu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma