Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pasja w Ołtarzewie

Historię życia, męki i śmierci Chrystusa opowiada spektakl wystawiany przez kleryków pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie. Pierwsze przedstawienie obejrzało 400 osób.

Misterium Męki Pańskiej jest wystawiane w Ołtarzewie co roku. Jak zwykle klerycy sami opracowali zarówno treść spektaklu, jak i scenografię i stroje. Spektakl wyreżyserował kleryk Bartłomiej Andrych, który wspólnie z kl. Janem Jabłuszewskim jest też autorem scenariusza. W rolę Jezusa wcielił się kl. Sebastian Rolka.

Przedstawienie ma duży rozmach. Wykorzystano w nim orientalnie brzmiącą muzykę z kilku filmów, m.in. z „Pasji” i „Gladiatora”. Historia zaczyna się od wystąpienia św. Jana Chrzciciela. Pokazano m.in. uzdrowienie ślepca i wyrzucenie legionu złych duchów z opętanego. Bohaterowie mówią zwykle dosłownymi cytatami z Pisma Świętego, ale niekiedy autorzy wkładają w ich usta własne frazy.

Teatr Wyższego Seminarium Duchownego istnieje już od 49 lat. Oprócz Misterium Męki Pańskiej wystawiane są tu jasełka, musicale i wieczornice związane ze świętami narodowymi. Zainteresowanie jest bardzo duże. W ławach kościoła seminaryjnego, gdzie wystawiany jest spektakl, brakowało miejsc. Misterium można oglądać w soboty Wielkiego Postu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama