Piotr Paziński będzie drugim reprezentantem Warszawy, a czwartym Polakiem, który na igrzyskach będzie walczył o medale w taekwondo olimpijskim.
Piotr Paziński (rocznik 1987) to pierwszy polski taekwondeka i olimpijczyk w kategorii do 80 kilogramów. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie i zawodnikiem AZS AWF Warszawa Tomasz Gołąb /Foto Gość Stolica jest kuźnią talentów w taekwondo. Piotr Paziński będzie drugim reprezentantem Warszawy, a czwartym Polakiem, który na igrzyskach będzie walczył o medale w taekwondo olimpijskim. Młody olimpijczyk z AZS AWF Warszawa szkoli także kolejne pokolenia zawodników.
Taekwondo to koreański sport walki, który dzięki pracy wielu mistrzów – nauczycieli oraz trenerów – w ciągu zaledwie 40 lat ewoluował od militarnego stylu walki do sportu olimpijskiego. Pojawiło się na igrzyskach w formie pokazowej podczas IO w Seulu w roku 1988. Od igrzysk w Sydney (2000 r.) taekwondo dołączyło do grona pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. Światowa Federacja Taekwondo Olimpijskiego (World Taekwondo Federation) jest jedną z największych międzynarodowych federacji sportowych i skupia obecnie ponad 200 stowarzyszeń krajowych na pięciu kontynentach.
Na poprzednich igrzyskach w Londynie (2012 r.) biało-czerwonych reprezentował jeden zawodnik - warszawiak Michał Łoniewski (kategoria do 68 kilogramów), klubowy kolega (AZS AWF Warszawa) i sparingpartner Piotra Pazińskiego Tomasz Gołąb /Foto Gość Zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w taekwondo jest niezwykle trudne. Są zaledwie cztery kategorie wagowe mężczyzn i cztery kategorie wagowe kobiet - dla porównania jest ich o połowię mniej niż np. w judo. W każdej z wag startuje jedynie 16 najlepszych zawodników z całego świata. Na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro zakwalifikowało się dwóch zawodników z Polski – Piotr Paziński z AZS AWF Warszawa w kategorii do 80 kilogramów oraz Karol Robak z AZS OŚ Poznań w kategorii do 68 kilogramów.
Na poprzednich igrzyskach w Londynie (2012 r.) biało-czerwonych reprezentował jeden zawodnik – warszawiak Michał Łoniewski (kategoria do 68 kilogramów), klubowy kolega (AZS AWF Warszawa) i sparingpartner Piotra Pazińskiego. Grono dotychczasowej czwórki olimpijskich reprezentantów Polski uzupełnia Aleksandra Uściańska, która walczyła na igrzyskach w Atenach (2004 r.) w kategorii do 57 kilogramów.
becnie w klubie AZS AWF Warszawa i klubach współpracujących, takich jak UKS Taebaek Bielany, swoje umiejętności w taekwondo zdobywa ponad 600 młodych zawodników Tomasz Gołąb /Foto Gość Warszawski klub AZS AWF Warszawa wychowuje światowej klasy zawodników w taekwondo olimpijskim. Piotr Paziński, jako drugi zawodnik z Warszawy (po Michale Łoniewskim), z orłem na piersi będzie walczył o medale na igrzyskach. Zarówno sukces Michała, jak i Piotra to w dużej części zasługa ich trenera Tomasza Pyciarza, który jako jedyny w Polsce może pochwalić się dwoma wychowankami z kwalifikacją olimpijską w tej niezwykle trudnej i wymagającej dyscyplinie. Obecnie w klubie AZS AWF Warszawa i klubach współpracujących, takich jak UKS Taebaek Bielany, swoje umiejętności w taekwondo zdobywa ponad 600 młodych zawodników.
Miasto st. Warszawa w 2015 roku na szkolenie i współzawodnictwo dzieci i młodzieży w taekwondo przeznaczyło blisko 345 tysięcy złotych. Łącznie w zajęciach, zarówno szkolenia podstawowego, jak i zasadniczego, udział wzięło 723 młodych warszawiaków z pięciu klubów. W 2016 roku na dofinansowanie współzawodnictwa przyznano ponad 270 tysięcy złotych. W zajęciach szkolenia podstawowego i zasadniczego, w czterech klubach sportowych, udział weźmie ponad 600 młodych adeptów tej dyscypliny.
Piotr Paziński, czterokrotny zwycięzca Pucharu Świata – 2013 r., 2014 r. i 2016 r., taekwondo zaczął trenować w wieku 9 lat w szkolnym klubie UKS Tabak Bielany i już po niespełna roku zdobył pierwsze medale na zawodach. Ciężka praca na treningach i pełne zaangażowanie Piotra sprawiły, że jest on aktualnym i wielokrotnym Mistrzem Polski oraz plasuje się w ścisłej czołówce światowego rankingu zawodników.