Położone jest uroczo: w środku rezerwatu Lasu Bielańskiego, tuż obok Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego. Co oferuje pierwsze publiczne katolickie liceum w Warszawie?
12 marca i 9 kwietnia w szkole trwa dzień otwarty. Samemu można zobaczyć, czym różni się "Archutowski" od innych liceów. Wśród uczniów są stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
- Przyjaciele mówią czasem, że chodzę do "katola". Ale tu naprawdę nie chodzimy na kolanach - zapewniają mnie uczniowie. Pytam pięciorga, ilu z nich ma przy sobie różaniec. Zgłasza się Julia.
Jej plany zmieniły się w ostatnim roku. Dziś myśli o Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra na klarnecie, gitarze, pianinie. Ale chce śpiewać. To wpływ nauczyciela Przemysława Gnatowskiego, który prowadzi scholę i kółko gitarowe. Kiedyś przy szkole istniał zespół. W pierwszej klasie nagrali nawet płytę z kolędami. Do szkoły chodzi też rodzeństwo Julii.
- Mamy sporo dzieci z rodzin wielodzietnych. Świetne dzieci, młodzież właściwie... Jak mógłbym nie przyjąć ich do szkoły, tylko dlatego że finanse bywają czasem dla ich rodziców problemem? - pyta dyrektor Kowalczyk. Dlatego cieszy się, że od września szkoła będzie bez czesnego. Będzie można przyjąć w sumie trzy klasy pierwsze do placówki mieszczącej się w dawnym budynku seminarium archidiecezji warszawskiej, zbudowanym według włoskich projektów.
Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. R. Archutowskiego
Liceum Archutowskiego
Uczniowie mogą wybierać jeden z trzech kierunków kształcenia - humanistyczny, matematyczny lub przyrodniczy. Szkoła oferuje naukę języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania oraz drugiego spośród trzech języków obcych nowożytnych - francuskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego.
Szkoła ma własny teatr zwany Teatrem Archutowskiego. Każdego roku przygotowuje Grę Miejską „Powstańcze ślady” nawiązującą do wydarzeń z Powstania Warszawskiego czy ogólnopolski konkurs na temat ks. Jerzego Popiełuszki. Historii uczniowie uczą się nie tylko z podręczników, ale i podczas licznych spotkań z jej świadkami lub badaczami. W internetowej galerii widać zdjęcia ze spotkań z prof. Witoldem Kieżunem czy prezydentem Ryszardem Kaczorowskim. W poniedziałki działają Akademia Młodych Filozofów oraz koło rysunku i malarstwa artystycznego, w środy - zajęcia z tenisa ziemnego i unihokeja, w piątki - koło chemiczne. Szkoła ma też własny internat, wspólny z Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z którym liceum tworzy Zespół Szkół Katolickich.
Na kolejnej stronie: Lista katolickich liceów w Warszawie i okolicach.