Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie przygotował już 400 wolontariuszy ŚDM. 100 absolwentów otrzymało dyplomy 12 marca.
Ponad 100 kolejnych wolontariuszy otrzymało 12 marca dyplomy ukończenia Szkoły Liderów Wolontariatu. W sumie Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie przygotował 400 wolontariuszy, którzy będą pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży i Dni w Diecezjach w archidiecezji warszawskiej.
Wręczenie dyplomów ukończenia Szkoły Liderów Wolontariatu odbyło się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Na zakończenie zajęć wolontariusze uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Rektor PWT w Warszawie ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina zaznaczył w homilii, że motywem do tego, żeby ewangelizować, nie jest to, że wokół nie ma wiary. - Motywem jest to, że mam wiarę w sobie i chcę się nią podzielić - podkreślił.
Inicjatywa powstania Szkoły Liderów Wolontariatu była odpowiedzią na doraźną potrzebę Kościoła, by profesjonalnie przygotować - przede wszystkim młodych ludzi - do włączenia się we wspaniałe, ale jednocześnie bardzo wymagające organizacyjnie dzieło ŚDM.
Zajęcia odbywały się w ramach trzech modułów. Moduł teologiczno-pastoralny miał uświadomić słuchaczom, czym jest Kościół, jaka jest rola świeckich we wspólnocie wierzących, jak być aktywnym w Kościele, a także ukazać historię i cel ŚDM. W ramach modułu pedagogiczno-psychologicznego odbywały się zajęcia dotyczące bycia liderem w grupie, komunikacji czy asertywności. Natomiast trzeci dotyczył problematyki związanej z organizacją i obsługą ŚDM. Były to zajęcia m.in. z prawa publicznego, udzielania pierwszej pomocy czy reagowania w sytuacji kryzysowej.
Osoby, które ukończyły tę szkołę, zostały przygotowane także do pełnienia wiodącej roli w parafiach, wspólnotach czy instytucjach kościelnych: do organizowania inicjatyw parafialnych, prowadzenia zespołów i rad parafialnych, do organizowania wspólnot i prowadzenia szeregu innych inicjatyw.
Program SLW miał na tyle szeroką formułę, by zdobyta wiedza i umiejętności mogły być wykorzystywane przez absolwentów do aktywności organizacyjno-duszpasterskiej w wielu sytuacjach.