Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pasja na szkle

Prezentowana w Japonii, Kanadzie, Norwegii i Chinach. Drogę Krzyżową ludowej malarki z Zakopanego Janiny Walczakowej-Budzisz od 18 marca można zobaczyć w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce”.

"Pasja - medytacje wielkopostne” to zbiór 15 stacji Drogi Krzyżowej. Nietypowej - bo w podhalańskim stylu, a do tego uwiecznionej na szkle. Każda ze stacji Drogi Krzyżowej namalowana jest według jednego schematu: scena ostatniej drogi Jezusa obudowana jest trzema scenkami przedstawiającymi siedem grzechów głównych, które widoczne są w historii naszego kraju i podhala. W malowanej na szkle pasji można doszukać się więc obrazów cierpienia spowodowanego obozami koncentracyjnymi i wywózki na Sybir. Widać także Niemca i Rosjanina wkładających krzyż na barki Zbawiciela i górę z Krzyżami symbolizująca Katyń. Wiele scen mówi także o losach podhalańskiej ludności np.  migracji górali do Ameryki. Ostatnia, XV stacja powstała z inspiracji twórczością Romana Brandstaettera.

Janina Walczakowa-Budzisz maluje na szkle od ponad 40 lat. Ludowej techniki nauczył jej mąż, któremu zadedykowała pasyjną wystawę. Tematem jej prac są najczęściej scenki religijne, postacie świętych oraz sceny zbójnickie i obyczajowe. Prace podhalańskiej malarki prezentowane były zarówno w kraju, jak i za granicą. Za swoją działalność na rzecz kultury ludowej i za całokształt twórczości otrzymała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga.

Wystawę od 18 marca do 3 maja można oglądać codziennie w godz. 8-20 w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce” na Bielanach (ul. Dewajtis 3). Wstęp wolny. Autorka opowie o swoich pracach 20 marca podczas wernisażu o godz. 13.15. Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert góralskiej kapeli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama