Ani przeszywający wiatr, ani dający się odczuć chłód nie zniechęciły 18 marca uczestników Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy, która już po raz 16. przeszła ulicami Żoliborza.
Kilka tysięcy osób, w tym ponad 50 pocztów sztandarowych delegacji NSZZ „Solidarność” z całego kraju, zgromadziło się w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Mszy św. Sprawowali ją ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii, oraz ks. Michał Kotowski, nowo mianowany diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki ulicami Felińskiego, al. Wojska Polskiego, ks. Popiełuszki, Krasińskiego i ul. Felińskiego, by wreszcie wrócić pod kościół.
Tegoroczne rozważania, napisane przez ks. Michała Kotowskiego i ks. Sławomira Decowskiego, inspirowane były uczynkami miłosierdzia wobec duszy i ciała. Przy I stacji – Pan Jezus na śmierć skazany – uczestnicy nabożeństwa rozważali, co to znaczy "grzesznych upominać". – Upomnienie braterskie jest obowiązkiem chrześcijanina. Upomnienie jest wezwaniem do nawrócenia, do poprawy, refleksji. Upomnienie jest aktem miłosierdzia. Upominać to nie znaczy jednak potępiać, osądzać, przekreślać. Potępianie innych świadczy raczej o braku miłosierdzia – słyszeli w rozważaniach.
Stacja III – pierwszy upadek Pana Jezusa – poświęcona była uczynkowi miłosierdzia: więźniów pocieszać. Przy stacji V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi – rozważano, co to znaczy "podróżnych w dom przyjąć", odnosząc się do problemu migrantów i uchodźców. Czy potrafimy być dla nich miłosierni? Czy potrafimy głosić im Chrystusa i czy, przede wszystkim, potrafimy być dla nich świadkami Miłości Boga?
Łukasz Krzysztofka /Foto Gość Przy pozostałych stacjach modlono się o napełnienie wszelkich form wspólnego życia w naszej ojczyźnie dobrem, prawdą, nadzieją i radością, o konkretną miłość bliźniego, mądrość dla całego narodu, poszanowanie ludzkiej godności, ducha miłosierdzia, przebaczenie wrogom, o nowy humanizm pracy, o który apeluje papież Franciszek, „gdzie w centrum stoi człowiek, a nie zysk, gdzie gospodarka służy człowiekowi, a nie posługuje się człowiekiem”, oraz o to, aby ufność w Boże Miłosierdzie nigdy nie opuszczała Polaków.
Organizatorami Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy były NSZZ „Solidarność” i sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.