Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowa scena w stolicy

Kameralna, repertuarowa, u stóp Króla Zygmunta.

W weekend w warszawskim Domu Literatury, przy Krakowskim Przedmieściu, nowy Teatr Scena zaprezentował premiery dwóch spektakli: "Upadku" wg Alberta Camusa i "Achmatowej. Anatemy". Jak podkreślił dyrektor instytucji Andrzej Ferenc, Teatr Scena jest przedsięwzięciem multiśrodowiskowym. Prócz tego, że w powstawanie spektakli włączają się jak zwykle ludzie teatru - scenarzyści, scenografowie, reżyserzy - to angażują się w to także stowarzyszenia literackie, które działają w warszawskim Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu.

"Inicjatorem powstania Teatru Scena był Pen Club, do którego dołączyli się Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Związek Literatów Polskich. Oni, chcąc ożywić i nadać nową energię Domowi Literatury, zaproponowali, żeby tam stworzyć teatr, miejsce dla szerszej publiczności" - wyjaśnił Ferenc.

Jak dodał, Scena ma być teatrem repertuarowym. "Z racji specyfiki miejsca wypływa fakt, że słowo i literatura będą głównymi budulcami przedstawienia. Teatr jest kameralny, odległość między widzem a aktorem jest tam jak na wyciągnięcie ręki. To przestrzeń bliskiego kontaktu, co też nada przedstawieniom charakteru" - opowiadał.

Oprócz spektakli, w najbliższym repertuarze Sceny znalazł się również koncert izraelskiego zespołu Tehilim Project. Muzycy 27 i 28 marca wykonają na oryginalnych instrumentach strunowych i perkusyjnych z Bliskiego Wschodu hebrajskie psalmy. Polscy aktorzy - Anna Seniuk, Grzegorz Damięcki, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kaczmarska i Adam Pomorski - przeczytają psalmy w tłumaczeniach polskich pisarzy, w tym m.in. Jana Kochanowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Romana Brandstaettera i Czesława Miłosza. Autorem scenariusza widowiska i wyboru wierszy jest poeta Piotr Matywiecki.

Kilka dni później w Teatrze Scena odbędzie się premiera spektaklu "Leśmian" opartego na wierszach poety o miłości, do którego muzykę napisali młodzi polscy kompozytorzy. Na scenie podczas przedstawienia będzie występowało łącznie dwanaście osób - sześcioro muzyków oraz tyle samo śpiewaków i aktorów. Zagrają m.in. Grzegorz Daukszewicz i Aleksandra Radwan.

10 kwietnia na Scenie wystąpią natomiast aktorzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Zaprezentują dwa przedstawienia dla dzieci, czym otworzą cykl swoich pokazów, które mają się odbywać w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Szczegóły na stronie internetowej teatru: http://teatrscena.pl/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama