Nowy numer 44/2020 Archiwum

Książęca para w portfelu

20-złotowy kolekcjonerski banknot z Dobrawą i Mieszkiem I wyemituje Narodowy Bank Polski w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Na awersie przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy. Jest też rysunek relikwiarza Krzyża Świętego z Ostrowa Lednickiego. To najstarszy relikwiarz odnaleziony na terenie naszych ziem, dzieło bizantyjskiego warsztatu z II połowy X wieku. 

Na rewersie jest wizerunek katedry gnieźnieńskiej oraz kielich królewski z Trzemeszna, zwany często także drugim kielichem Dąbrówki. Ozdobne naczynie pochodzące z 1180 roku, obecnie znajdujący się w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. 

Banknot wejdzie do obiegu 12 kwietnia. Można się nim posługiwać tak, jak wszystkimi innymi środkami płatniczymi w Polsce, jednak na rynku kolekcjonerskim jego wartość może być znacznie większa.

Banknot o nominale 20 zł zaprojektował Krystian Michalczuk. Narodowy Bank Polski wyemituje 35 tys. sztuk tego numizmatu. 

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł. Dziś można go kupić w sklepie NBP za 90 zł.

Banknot "1050. rocznica Chrztu Polski" można nabyć w okręgowych oddziałach NBP lub w sklepie internetowym Narodowego Banku Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama