Nowy numer 43/2020 Archiwum

8,5 tys. miejsc w żłobkach do 2018 r.

Miejsc w żłobkach będzie więcej. Nowe placówki mają powstać m.in. na Białołęce, Bemowie, Bielanach, Woli i Ursynowie.

Jeszcze w tym roku zakończy się budowa żłobka w Rembertowie, a rozpocznie projektowanie żłobka przy ul. Szkoły Orląt na Gocławiu. Nowe placówki mają powstać m.in. na Białołęce, Bemowie, Bielanach, Woli i Ursynowie, a także w Wilanowie, na Targówku, Mokotowie, Wawrze, Pradze-Południe, Żoliborzu oraz w Ursusie. - Miasto planuje także rozbudowy już istniejących placówek - zapewnia Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego urzędu miasta.

Obecnie w stolicy działają 54 żłobki i 10 miniżłobków publicznych. Ponadto miasto wykupuje 259 miejsc w 11 żłobkach niepublicznych.

- Zainteresowanie rodziców miejscami w naszych żłobkach wzrasta. Ma to m.in. związek z wysoką jakością opieki, czy też zmianami w urlopach macierzyńskich - stwierdziła Pienkowska.

Od 2006 r. w stolicy powstało 26 żłobków, w tym 10 miniżłobków. Zbudowano nowe budynki lub zaadaptowano już istniejące. Miasto wydało na ten cel 58 mln zł. Dzięki temu przybyło około 3 tys. miejsc - poinformowała Pienkowska.

Jeśli chodzi o zapisy dzieci do żłóbków, miasto uznało, że należy "wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom mieszkańców stolicy" i dać pierwszeństwo rodzicom, którzy mieszkają w Warszawie i rozliczają się z podatku dochodowego na jej terenie.

Do żłobków przyjmowane są dzieci od 20 tygodnia życia do trzech lat. Część żłobków na terenie stolicy nie ma grup niemowlęcych i przyjmuje dzieci po ukończeniu 1 roku życia. Do żłobka nie można zapisać dziecka, które jeszcze się nie urodziło.

Na terenie Warszawy pracuje również 27 opiekunów dziennych - zajmują się oni 135 dziećmi. Opieka sprawowana jest w warunkach domowych, a jej czas jest efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców. Dzienny opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie 5 dzieci. - Rodzice są zadowoleni z tej formy opieki - powiedziała Pienkowska.

Jak wynika z informacji ratusza, miesięczny koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku wynosił w 2015 r. 1191,36 zł. Składają się na to m.in. koszty wynagrodzeń, zakup materiałów i wyposażenia, środków czystości oraz media. Rodzice - za pobyt dziecka w żłobku i u dziennego opiekuna - ponoszą opłatę w wysokości 1,78 zł za każdą rozpoczętą godzinę pobytu. Koszt dziennego wyżywienia w żłobku wynosi 5,96 zł, a u dziennego opiekuna rodzice zapewniają wyżywienie we własnym zakresie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama