Aktyna Warszawa, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - ratusz przedstawił wizję miasta "Warszawa 2030" wypracowaną wspólnie z mieszkańcami, ekspertami i urzędnikami.
Na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła wizję Warszawy do 2030 r. Prace nad nią trwały od września 2015 r. i odbywały się przy współudziale mieszkańców, miejskich urzędników i ekspertów.
- Jest to pierwsza strategia w kraju, która została przygotowana oddolnie, przy dużym współudziale czynnika społecznego - wyjaśniła prezydent.
Projekt wizji poprzedził cykl debat "Warszawa 2030. Miasto Przyszłości”, w których uczestniczyło ponad 700 osób. Jednocześnie dostępna była ankieta z pytaniem, jakiej Warszawy chcielibyśmy za 15 lat. Mieszkańcy mogli zabrać głos na temat swojej wizji miasta poprzez udział m.in. w konkursach plastycznych czy projektowaniu przestrzeni Warszawy przyszłości w grze Minecraft.
Podczas spotkania z dziennikarzami, prezydent miasta przedstawiła cechy, jakim charakteryzuje się stolica: to aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia.
- Warszawiacy nie tylko angażują się w pracę zawodową, ale coraz częściej interesują się sprawami miasta. Poza tym, miasto, jako miejsce, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, lokalności z wielkomiejskością. Chcemy zachować także przyrodnicze elementy Warszawy. Warszawa to w końcu otwarta metropolia. Jesteśmy stolicą Środkowo-Wschodniej Europy. Ta otwarta metropolia ma nas inspirować i zachęcać do współpracy. To miejsce, gdzie stykają się losy osób z całej Polski, które przyjeżdżają tu do pracy i chcą wiązać z tym miejscem życie zawodowe i rodzinne - wyjaśniła.
Prezydent podkreśliła, że wymienione cechy miasta to hasła do realizacji. Już w kwietniu miasto ponownie zaprosi mieszkańców do współpracy. - Podczas spotkań i warsztatów uczestnicy dyskutować będą o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie. Zebrane informacje będą punktem wyjścia do prac nad strategią rozwoju Warszawy - dodała.
Łącznie zorganizowanych zostanie 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach, w których udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup.
- Cały proces tworzenia strategii Warszawy chcemy zamknąć pod koniec przyszłego roku - wyjaśnił zastępca prezydent miasta Michał OIszewski.
Wizję rozwoju Warszawy prezydent miasta wraz ze swoim zastępcą postanowili przekazać potomnym. Kapsuła została zamontowana na 42. piętrze PKiN na wysokości zegara, a klucz do niej będzie znajdował się w gabinecie Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Adresujemy ją do osób, które w 2030 r. będą rządziły miastem. Wówczas okaże się na ile nasze wizje udało się zrealizować - wyjaśniła.